Sicriul domnitorului Grigore Alexandru Ghica, depus pentru 30 de zile, în holul de onoare al Palatului Culturii din Iaşi
Sicriul domnitorului Grigore Alexandru Ghica, repatriat după 168 de ani de la moartea sa, a ajuns astăzi la Iaşi. A fost depus în holul de onoare de la Palatul Culturii unde va rămâne timp de 30 de zile pentru ca toţi cei care îşi doresc să-i aducă un omagiu. Grigore Alexandru Ghica a fost unul dintre marii susținători ai unirii Moldovei cu Țara Românească.
Maşina funerară a ajuns de la Focşani în Piaţa Unirii din Iaşi, iar în faţa Muzeului Unirii sicriul a fost transferat pe un dric tras de cai. Ulterior, cortegiul funerar a traversat artera principală a Iaşiului, Bulevardul Ştefan cel Mare, până la Palatul Culturii, unde a fost primit cu onoruri militare pentru şefi de stat.
La ceremonial au fost prezenţi descendenţi ai voievodului Grigore Alexandru Ghyka, ministru al al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, reprezentanţi ai Jandarmeriei Române şi a celorlalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării Naţionale şi ai autorităţilor locale.
După ce sicriul a fost depus în holul central al Palatului Culturii, reprezentanţii Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei au oficiat o slujbă religioasă.
‘Ne aflăm la Iaşi, capitala istorică a Moldovei, pentru a fi martorii unui moment de o solemnitate profundă, primirea acasă a domnitorului Grigore Alexandru Ghyka. După 169 de ani de ani de exil istoria îşi reintră în drepturi. Aducem astăzi prinosul nostru de recunoştinţă nu doar a unui principe, ci a unui vizionar, a unui patriot luminat, şi a ultimului domnitor al Moldovei înainte de actul Unirii. Domnia lui Grigore Alexandru Ghica, deşi a fost scurtă, a fost temelie a modernizării principatelor. Într-o Europă frământată, el a avut curajul să impună reforme care au schimbat fundamental societatea românească’, a spus în alocuţiunea sa, Dragoş Pîslaru, ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene.
La rândul său, primarul Iaşiului, Mihai Chirica a spus, în alocuţiunea sa că este emoţionant momentul reîntoarcerii acasă a domnitorului Grigore Alexandru Ghica, care, deşi a murit departe de ţară, a făcut-o cu demnitate, fiind un susţinător al valorilor democratice europene.
‘E deosebit de emoţionant pentru mine, în calitate de primar, să particip la acest moment pentru Moldova şi întreaga naţiune. Doamne, Grigore Alexandru Ghica, bine ai venit acasă! După 168 de ani de la moarte, cortegiul funerar al marelui voievod s-a întors acasă. E o mare onoare pentru noi, ţinând cont de faptul că acest domn a avut o viziune peste timpurile sale. A murit departe de ţară, dar a murit cu demnitate, cu fruntea sus, pentru că a făcut cele mai importante gesturi ale unei Europe frământate care se dorea democratică’, a afirmat primarul Mihai Chirica.
Ceremoniile militare şi religioase s-au desfăşurat în prezenţa descendenţilor domnitorului Grigore Alexandru Ghica.
‘Suntem astăzi într-un moment în care revizuim istoria noastră, a Principatelor şi a României. Suntem într-un moment când, după 1989, am revăzut istoria de după Alexandru Ioan Cuza, pentru că regii României fuseseră uitaţi, eludaţi, minimizaţi şi dispăruseră. A venit vremea să ne uităm la cei care au pregătit Principatele pentru Unirea ce ne-am dorit-o atât de mult. Ne uităm la domnii Moldovei, la domnii Munteniei care au crezut în Unire şi au pregătit-o. Gestul pe care îl facem astăzi împreună este un deziderat al familiei de foarte mulţi ani, este un sacrificiu pe care familia îl face – acela de a dărui pe domnul Moldovei patriei care i-a fost atât de dragă. (…) Acesta este gestul necesar nu pentru a ne împăca noi cu noi, ci cu istoria noastră’, a spus, în alocuţiunea sa, Mihai Ghyka, unul dintre descendenţii domnitorului.
Tot în cursul zilei de miercuri, la Palatul Culturii a avut loc lansarea volumului ‘Adevărul despre un destin politic. Domnitorul Gr. Al. Ghica (1849 1856)’, de Leonid Boicu, volum tipărit la Editura Junimea.
Publicul interesat va putea să îşi prezinte omagiile la Palatul Culturii pentru o perioadă de 30 de zile. Ulterior, osemintele vor fi înhumate în preajma Bisericii Sfântul Nicolae Domnesc din Iaşi, lăcaş de cult în care Grigore Alexandru Ghyka a fost uns domnitor al Moldovei.
Grigore Alexandru Ghica (1807 -1857) a fost domnitor al Moldovei în perioadele mai 1849 – octombrie 1853 şi octombrie 1854 – iunie 1856, sub numele Grigore al V-lea Ghica. El a fost ultimul domn al Principatului Moldovei.

