Sicriul cu rămăşiţele domnitorului Grigore Alexandru Ghica a fost mutat de la Palatul Culturii Iași la sediul Jandarmeriei, în baza unei decizii luate de familia Ghyka
Sicriul cu rămăşiţele domnitorului Grigore Alexandru Ghica a fost mutat, marţi, de la Palatul Culturii la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean „Vasile Lupu” Iaşi, în baza unei decizii luate de familia Ghyka, cu sprijinul Jandarmeriei Române şi Primăriei Iaşi.
Potrivit municipalităţii ieşene, sicriul va rămâne la sediul jandarmilor ieşeni până la organizarea funeraliilor naţionale şi inaugurarea monumentului dedicat domnitorului care va fi amplasat în faţa Palatului Culturii.
Sicriul cu rămăşiţele domnitorului Grigore Alexandru Ghica (1807 – 1857), ultimul conducător al Moldovei şi unul dintre marii reformatori ai secolului al XIX-lea, a fost adus la Iaşi la sfârşitul anului 2025 graţie efortului comun al familiei Ghyka, Jandarmeriei Române şi Primăriei ieşene.
De atunci şi până în cursul zilei de marţi, 19 mai 2026, sicriul cu rămăşiţele domnitorului a fost depus într-o sală a Palatului Culturii.

