Sezonul virozelor. Dr. Marinescu: Prescripția medicală este cea care stabilește tratamentul. SARS CoV 2 rămâne doar la nivel de conviețuire, nu va mai pune probleme deosebite

4 ianuarie 2024, 11:55 (actualizat 4 ianuarie 2024, 12:09)

Cabinetele medicilor de familie sunt pline de bolnavi care tușesc și spun că au febră. Iar mulți dintre ei ajung și la camerele de gardă din cauza simptomelor puternice.

Doctorul Adrian Marinescu, medic primar boli infecțioase și directorul medical al Institutului Matei Balș din Capitală, a vorbit la TVR INFO, despre acest val de viroze, dar și despre noua subvariantă a tulpinii Omicron a coronavirusului, care a stârnit îngrijorări din cauza gradului înalt de transmisibilitate.

Medicul a tras atenția că, în cazul virozelor sau răcelilor, prescripția medicală este cea care stabilește tratamentul, medicația după ureche nu ar trebui să se întâmple. Automedicația, știți bine, că e la o cotă mai mult decât înaltă în România și aduce multe reacții adverse și multe probleme. Deci trebuie să avem o prescripție și lucrurile trebuie să se întâmple după ce avem o diagnosticare prin testare.

Despre noua variantă a coronavirusului JN1 Omicron, medicul spune că nu pune probleme, din 2022 de când vorbim de Omicron, indiferent de variantă sau subvariantă, până la urmă discutăm de un virus care se transmite foarte ușor dar vine de cele mai multe ori cu forme ușoare. E adevărat că la pacienții în vârstă, la cei cu boli cronice, în unele cazuri foarte rare pot să existe și complicații. Dar nu e o schimbare importantă și nici o această subvariantă nu va veni cu modificări importante. Din punctul meu de vedere, am spus-o și la acel moment, pandemia nu numai că s-a încheiat, dar virusul Sars Cov 2 rămâne doar la nivel de conviețuire, nu va mai pune probleme deosebite, a spus doctorul Adrian Marinescu.

Spitalele de pediatrie sunt pline cu copii răciți. Ce recomandă medicii

Suntem în plin sezon al infecțiilor respiratorii, iar camerele de gardă ale spitalelor au fost pline în ultimele săptămâni, inclusiv de sărbători. Tot mai mulți copii ajung la spital, iar unii au nevoie de internare și supraveghere medicală specială. Medicii și asistentele cu greu fac față numărului mare de cazuri.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite