Serviciul de frontieră din Ucraina, cu ochii pe cei care vor să scape de război. 30 de bărbaţi au murit în timp ce încercau să treacă ilegal graniţele

30 April 2024, 09:07 (actualizat 30 April 2024, 09:22)

În jur de 30 de bărbați ucraineni au murit în ultimii doi ani încercând să treacă ilegal granița ca să evite recrutarea în războiul împotriva Rusiei, potrivit datelor serviciului de frontieră din țara vecină, preluate de Reuters. Cei mai mulți, 24, au murit în timp ce încercau să treacă râul Tisa, la granița cu România.

În fiecare zi sunt tentative de trecere ilegală, iar cele mai multe au loc în afara punctelor de control de la granița cu Republica Moldova și România.

Cel mai mare număr de tentative de trecere cu documente false este înregistrat la granița cu Polonia.

De la începutul războiului, polițiștii de frontieră ucraineni au descoperit aproximativ 450 de grupuri care au încercat să treacă ilegal granița.

CITEȘTE ȘI: Parlamentul de la Kiev a adoptat legea privind mobilizarea în forţele armate. Textul nu prevede şi un termen de lăsare la vatră pentru militari

În noiembrie, datele centralizate de BBC din România, Republica Moldova, Polonia, Ungaria și Slovacia arătau că în jur de 20.000 de bărbați au fugit din Ucraina de la începutul războiului pentru a evita să fie înrolați.

CITEȘTE ȘI: Peste 20.000 de ucraineni încorporabili, împiedicați să plece din ţară de grăniceri

Cu unele excepții, bărbații ucraineni cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani nu au voie să părăsească țara, conform legii marțiale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite