Semnale de la partenerii politici, la congresul PNL. Nicușor Dan a susținut un discurs, liderii PSD au fost marii absenți. Ilie Bolojan, validat președinte al partidului
Ilie Bolojan a fost validat de congresul PNL în funcția de președinte al partidului, pe care o a deținut-o până acum interimar. Fară emoții, pentru că a fost singurul candidat. A fost în schimb o competiție foarte strânsă pentru cele 4 poziții de prim vicepreședinte, în care s-au înscris 9 candidați. La congres au venit și semnale importante de la partenerii politici, printre care și președintele Nicușor Dan. Însă liderii PSD au fost singurii din coaliția de guvernare care au lipsit.
Ilie Bolojan a fost ales președinte al PNL cu 976 de voturi de la cei 1200 de delegați.
În discursul în care și-a prezentat candidatura, Bolojan a insistat pe gravitatea momentului pe care îl traversează România și a promis că va duce la capăt reformele asumate ca premier: tăierea cheltuielilor inutile și a sinecurilor, plus reducerea risipei.
Un mesaj pentru responsabilitate a avut și președintele României, Nicușor Dan, care le-a mulțumit liberalilor pentru că și-au asumat decizii grele și i-a asigurat că le va fi partener.
Congresul a întârziat din cauza că numărătoarea voturilor pentru funcțiile de prim vicepreședinți s-a reluat, în urma contestațiilor.
În pauză, Ilie Bolojan împreună cu câțiva colegi a strâns sticlele de plastic lăsate în sală de delegații la congres.
Cătălin Predoiu a fost cel mai votat prim vicepreședinte, urmat de Adrian Vestea și Ciprian Ciucu.
Surpriză a fost alegerea Nicoletei Paulic, care devine astfel singura femeie din conducerea partidului.
Ilie Bolojan l-a numit în funcția de secretar general al PNL pe Dan Motreanu.

