Șeful Armatei Române, Gheorghiţă Vlad: Mizăm în continuare pe efectul de descurajare generat de o capacitate defensivă credibilă
Generalul Gheorghiţă Vlad, şeful Statului Major al Armatei, a subliniat miercuri necesitatea întăririi instituţiei apărării naţionale şi a consolidării poziţiei NATO de descurajare şi apărare, în contextul „probabilităţii” escaladării conflictelor, inclusiv a celor de natură militară.
„Prognoza pe care o facem realităţii de mâine include dezvoltări şi scenarii, dintre care unele implică probabilitatea escaladării conflictelor, inclusiv a celor de natură militară. Pentru diminuarea probabilităţii mizăm în continuare pe efectul de descurajare generat de o capacitate defensivă credibilă, atât în plan naţional, cât şi în cel aliat. Iată de ce apăsăm în continuare pedala accelerării întăririi instituţiei apărării naţionale şi a consolidării poziţiei NATO de descurajare şi apărare”, a declarat Gheorghiţă Vlad, la deschiderea Expoziţiei Black Sea Defense.
El a adăugat că diminuarea provocărilor actuale de securitate necesită continuarea demersurilor pentru creşterea capacităţii de reacţie, prin înzestarea corespunzătore a Armatei.
„Ne găsim pe timp de pace, dar realitatea curentă este marcată de complexe provocări de securitate (…). Diminuarea provocărilor actuale de securitate şi întâmpinarea celor viitoare necesită continuarea demersurilor capacităţii de reacţie, pe care le realizăm acum. O parte considerabilă a acestui efort este rezervată dotării şi înzestrării structurii de forţe. Naturii dinamice a evoluţiei războiului îi vom contrapune abilitatea de a avea la dispoziţie permanent, prin achiziţii militare credibile, echipamente eficiente. La acest moment, pentru Armata României, realizarea unui echilibru raţional între echipamentele clasice şi noile tehnologii este primordială”, a spus generalul, potrivit Agerpres.

