Securitate întărită la meciurile de miercuri din Liga Campionilor, după amenințările Statului Islamic

Seară spectaculoasă îm Liga Campionilor / Profimedia Images
10 aprilie 2024, 13:26

Securitatea a fost întărită miercuri la Paris şi Madrid, înaintea meciurilor PSG – FC Barcelona şi Atletico – Borussia Dortmund, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ameninţările grupării jihadiste Stat Islamic (IS), informează AFP.

Vizate la rândul lor de aceste ameninţări, primele două partide din această fază a competiţiei continentale, Real Madrid – Manchester City (3-3) şi Arsenal Londra – Bayern Munchen (2-2), s-au desfăşurat marţi seară fără incidente.

Apărute în urmă cu câteva zile, aceste ameninţări lansate pe internat abia au fost observate iniţial, înainte ca autorităţile să anunţe marţi o întărire a măsurilor de securitate, într-un context de alertă de risc foarte mare de atentat în toate ţările europene, revizuită în continuare în sus după atacul asupra unei săli de spectacole din Moscova, pe 22 martie, în care au fost ucise 144 de persoane.

Marţi, cu puţin mai mult de 100 de zile înaintea Jocurilor Olimpice, care reprezintă o problemă majoră de securitate, ministrul francez de Interne, Gerard Darmanin, a indicat că securitatea a fost întărită „considerabil” la Paris după ameninţările Statului Islamic.

Într-un mesaj video, prefectul de Madrid, Francisco Martin Aguirre, a la rândul său anunţat o „desfăşurare extraordinară de securitate, în conformitate cu nivelul de alertă stabilit de serviciile de informaţii ale forţelor de securitate ale statului”. Această întărire a apărut însă modestă, cu „peste 2.000 de agenţi” mobilizaţi, faţă de 1.900 în planul iniţial, cu ocazia meciului Real Madrid – Manchester City.

La Londra, poliţia a explicat marţi că a fost informată cu privire la ameninţări, dar unul dintre responsabili săi „a asigurat publicul cu privire la soliditatea planului de securitate” în jurul stadionului Emirates, unde au jucat Arsenal şi Bayern Munchen, fără să fie observat vreun incident.

Cele trei oraşe gazdă ale sferturilor de finală, Madrid, Londra şi Paris, s-au confruntat cu atacuri jihadiste în masă, în 2004, 2005 şi 2015. Pe 13 noiembrie 2015, Stade de France s-a numărat printre ţintele comandourilor jihadiste, care au ucis în total 130 de persoane în capitala Franţei.

Dacă ameninţarea este considerată permanentă, autorităţile din cele trei ţări nu au raportat însă planuri detaliate de atacuri care ar fi fost dejucate, în legătură cu cele patru meciuri.

Într-unul dintre mesajele de ameninţare ale Statului Islamic, un luptător mascat şi înarmat cu o puşcă de asalt, pozează în faţa fotografiilor celor patru stadioane gazdă ale meciurilor din prima manşă ale sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, însoţit de cuvintele: „Ucideţi-i pe toţi”.

Aceste postări provin de la Al-Azaim, organul Statului Islamic din Khorasan, filiala SI din Afganistan, care a revendicat atacul de la Kerman, în Iran, din luna ianuarie şi este suspectată că ar fi în spatele celui de la Moscova a detaliat pentru AFP un expert francez în comunicarea online a grupurilor jihadiste.

Ameninţările teroriştilor nu au părut să-i deranjeze însă pe jucători, careu au avut prestaţii excelente marţi, oferindu-le două spectacole superbe suporterilor prezenţi în tribune la meciurile de la Madrid şi Londra.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite