Semifinală antologică la Paris! PSG – Bayern Munchen 5-4, într-unul dintre cele mai frumoase meciuri din Liga Campionilor

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-4 / Profimedia Images
29 aprilie 2026, 08:52 (actualizat 29 aprilie 2026, 09:00)

Prima manşă a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal, câştigată de Paris Saint-Germain (5-4) împotriva lui Bayern Munchen, marţi seară, a fost de o ‘intensitate excepţională’, potrivit antrenorului echipei pariziene, Luis Enrique, citat de AFP.

„Intensitatea meciului pe tot parcursul său a fost excepţională”, a spus Enrique în conferinţa de presă de după meci.

„Am câştigat meciul şi este clar că suntem fericiţi”, a adăugat antrenorul spaniol, a cărui echipă conducea cu 5-2 înainte ca Bayern Munchen să reducă din diferenţă.

„După scorul de 5-2, crezi că poţi obţine un rezultat mai bun, dar eu cred că am meritat să câştigăm acest meci, am fi meritat să facem egal şi am fi meritat, de asemenea, şi să pierdem”, a recunoscut Luis Enrique.

„Cred că a fost un meci între două echipe de un nivel incredibil şi cred că am demonstrat – ambele echipe – ce fel de fotbal jucăm”, a lăudat antrenorul parizian.

„Pot spune că sunt atât de obosit, iar dacă sunt obosit când nici măcar nu am alergat un kilometru, imaginaţi-vă cât de obosiţi trebuie să fie jucătorii”, a mai spus Enrique.

„Am fost mândru în momentele dificile, când eram conduşi cu 5-2. Echipa a revenit şi a redus scorul, a fost incredibil”, a spus Kompany.

„Ceea ce s-a întâmplat astăzi (marţi, n.r.) a fost o ciocnire între două idei (de joc) similare„, a explicat antrenorul belgian cu privire la acest meci spectaculos.

„În mod normal, există o echipă care se retrage puţin, acceptând ca cealaltă echipă să-şi impună stilul de joc”, a mai precizat antrenorul.

În ciuda acestei înfrângeri, antrenorul lui Bayern crede în echipa sa pentru returul din 6 mai de pe Allianz Arena.

„Finalul acestui meci este săptămâna viitoare şi mă aştept la acelaşi lucru. Sper să nu primim niciun gol. Uneori, un meci poate avea acelaşi tipar, dar mai puţine goluri”, a adăugat Kompany

Obligat să urmărească acest meci spectaculos din tribune din cauza unei suspendări, Kompany nu s-a bucurat deloc de experienţă. „A fost un dezastru„, a recunoscut el.

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-4 (3-2), marţi seara, pe Stadionul ”Parc des Princes”, într-un meci foarte spectaculos din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Bayern a deschis scorul, apoi PSG a condus cu 5-2, bavarezii marcând ultimele două goluri ale uneia dintre cele mai frumoase partide din această fază a competiţiei.

Hvicea Kvaraţhelia (24, 56), Joao Neves (33) şi Ousmane Dembele (45+5 – penalty, 58), au înscris pentru parizieni, în timp ce golurile oaspeţilor au fost reuşite de Harry Kane (17 – penalty), Michael Olise (41), Dayot Upamecano (65) şi Luis Diaz (68).

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite