Secretarul general al NATO, Mark Rutte, la București: ”România investește în NATO și NATO investește în România”
România investeşte în NATO şi NATO investeşte în România, a declarat, miercuri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Mark Rutte. Într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele Nicuşor Dan, după întrevederea avută la Palatul Cotroceni, înaltul oficial NATO a subliniat că “România este un aliat de valoare, de 20 de ani”, precizând că ţara noastră dă dovadă de spirit de lider în zona Mării Negre, care este “punct strategic” în regiune.
NATO este alianță defensivă, dar trebuie să fie pregătită pentru orice situaţie. Dacă Rusia sau oricine altcineva ar ataca România, 31 de state vin să vă salveze – este cel mai puternic mesaj transmis astăzi, la Bucureşti, de Secretarul General NATO.
Mark Rutte a venit în România pentru a participa la Forumul NATO pentru industrie. Şeful NATO s-a întâlnit, în cursul zilei de astăzi, cu președintele României, cu premierul, Ilie Bolojan și cu președinții Camerei Deputaţilor şi Senatului României.
ACTUALIZARE Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidenţiat, la finalul întrevederii, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că mesajele şefului NATO, referitoare la siguranţa şi securitatea Flancului Estic, “sunt foarte clare”.
“România este o ţară sigură şi protejată de NATO. Secretarul general, Mark Rutte, ne-a asigurat de asta la întâlnirea de astăzi. Alianţa Tratatului Atlanticului de Nord este constant preocupată de protejarea Flancului Estic şi de consolidarea Regiunii Mării Negre care trebuie să fie un spaţiu sigur pentru oameni, comerţ şi investiţii. Comunicarea este extrem de importantă în tot ceea ce facem pentru a nu lăsa loc de interpretare, iar mesajele secretarului general al NATO, Mark Rutte, pe care acesta le transmite legat de siguranţa şi securitatea pe Flancul Estic sunt foarte clare”, a scris Mircea Abrudean.
ACTUALIZARE Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că sub conducerea lui Mark Rutte NATO îşi reafirmă forţa, unitatea şi capacitatea de a acţiona rapid în faţa provocărilor.
“Am primit astăzi vizita Secretarului General al NATO, Mark Rutte, într-un moment important pentru securitatea europeană şi pentru România. Am discutat despre consolidarea prezenţei aliate pe Flancul Estic, despre noile ameninţări cu drone şi, mai ales, despre Hubul European de Securitate Maritimă pe care îl propunem la Marea Neagră, un proiect cu impact strategic pentru întreaga Alianţă. Am demonstrat în nenumărate rânduri că suntem un partener serios şi respectat în NATO, pregătit să oferim stabilitate, soluţii şi iniţiativă”, a scris Grindeanu pe Facebook.
ACTUALIZARE Secretarul general al Alianţei Nord Atlantice, Mark Rutte, a ajuns în Parlamentul României. El s-a întâlnit cu președintele Senatului, Mircea Abrudean și cu președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu.
ACTUALIZARE Secretarul general al Alianţei Nord Atlantice, Mark Rutte și președintele Nicușor Dan au susținut o conferință de presă. Discuțiile tête-à-tête au durat aproximativ 45 de minute. Ele au fost urmate de discuțiile oficiale între delegații.
Declarații ale președintelui Nicușor Dan
- Îi urez bun venit în România Secretarului General al NATO, Mark Rutte! Este prima vizită în această calitate în România și mă bucur să îi urez bun venit în România.
- Am avut o discuție foarte productivă. Țin să menționez că în aceste zile, în special mâine, NATO și România organizează împreună Forumul NATO pentru Industrie, cu câteva sute de companii din industria de apărare care participă, un eveniment care se organizează o dată la doi ani și suntem fericiți că îl organizăm în România.
- Legat de NATO și de apărare, România implementează Strategia Națională pentru Industria de Apărare, asta înseamnă 2024-2030, asta înseamnă că luăm foarte în serios revigorarea acestei zone economice. Avem o tradiție în care nu am avut cel mai bun management în ultimii ani, dar pe care în acest context suntem nevoiți și o vom revigora.
- Am avut o discuție despre situația de securitate în spațiul euroatlantic și colaborarea pe care trebuie să o avem în acest context.
- Am discutat despre necesitatea majorării cheltuielilor de apărare, după cum știți asta a fost concluzia Summitului de la Haga.
- Am discutat despre Ucraina și despre cum vom continua ajutorul pentru Ucraina.
- Am discutat despre Santinela Estului, care este programul NATO pentru apărare aeriană a Flancului Estic, deci, inclusiv a României, nu numai partea de drone, ci un întreg program de apărare aeriană coerentă pe tot Flancul de Est.
- Și, în acest context, am discutat despre capacitățile militare suplimentare care vor fi aduse pe întreg Flancul Estic, deci, inclusiv în România.
- Din partea României, am menţionat ca țara noastră va continua să investească în consolidarea capabilităților sale militare.
- Am vorbit puțin de zona Mării Negre, în care România are un interes particular de securitate în ceea ce privește Flancul Estic.
- Am vorbit, de asemenea, de amenințările hibride şi de modul în care putem să colaborăm cu privire la acestea. Am reafirmat faptul că România își va îndeplini obligațiile pe care şi le-a asumat, va continua să fie un furnizor de securitate şi de țară care contribuie la securitatea euroatlantică şi, ca o concluzie a acestor discuții, îl invit pe domnul Secretar General să continue.
- Concluzia este că țara noastră are aliați şi că este protejată în mod corespunzător față de orice fel de potențială amenințare.
Declarații ale secretarului general al NATO - România este un aliat de valoare, de 20 de ani.
- Am întărit postura pe flancul estic.
- România asigură un leadership important în zona Mării Negre.
- România înţelege importanţa investiţiei în apărare şi este un exemplu în acest sens. Deja cheltuiţi peste 2% din PIB pe apărare şi plănuiţi să creşteţi la 3,5% până în 2030, plus 1,5% din PIB în investiţii legate de securitate. Este clar deci că România investeşte în NATO şi vă spun clar că NATO investeşte în România.
- Ați văzut incursiunea dronelor ruse în spațiul dumneavoastră aerian.
- Indiferent de intențiile NATO, ei vor face aceste incidente foarte serioase. Vom rămâne vigilenți. Pentru că apărarea și descurajarea sunt cele mai importante. NATO este pregătit și capabil să facă ceea ce trebuie pentru apărare.
- Aceasta înseamnă și activități ca ”Santinela Estică”, care întărește poziția noastră pe tot flacul de Est, inclusiv Regiunea Mării Negre.
- Aceasta înseamnă mai multe capacități care pot fi folosite atunci când este nevoie și unde este nevoie, fără îndoială.
- Nu există nici o îndoială că NATO este determinat să apere să protejeze Alianța. Lucrăm împreună pentru a asigura tehnologia și munițiile pentru a continua să apăram fiecare centimetru al teritoriilor Alianței.
- România joacă un rol important aici. Vă mulțumesc foarte mult pentru că astăzi și mâine voi participa, datorită ospitalității dvs. la Forumul NATO pentru Industrii în București, care ilustrează cel mai bun aspect al NATO. Adună laoaltă civili, militari, oficiali guvernamentali și lideri din industrie, firme mari și mici.
- Și va fi o întâlnire cu un singur scop comun, să ajutăm la reducerea diferenței între ceea ce avem și ceea ce ne trebuie.
- Vom lucra mână-n mână pentru accelerarea inovației, achiziției. De asemenea, vom lucra împreună pentru a crește producția și reduce cheltuielile.
- Adversarii noștri continu să ne testeze și noi noi trebuie să ducem o muncă împreună.
Mark Rutte, despre retragerea militarilor NATO din România: „Ajustările la trupele Alianței nu sunt ceva singular”
Mark Rutte a răspuns la întrebarea privind îngrijorările legate de retragerea a sute de militari NATO din România, subliniind că acest proces nu reprezintă o excepție, ci face parte dintr-un cadru mai amplu de ajustări strategice în cadrul Alianței.
Întrebat cum intenționează NATO să compenseze această retragere și dacă România ar putea vedea o creștere a rotațiilor trupelor sau o altă formă de prezență militară, Rutte a precizat:
„Ajustările la trupele NATO nu este ceva singular, s-a întâmplat mai mulți ani. Vedeți angajamentul președintelui Trump față de NATO și față de eforturile noastre comune. Am vorbit despre forțele terestre.”
ACTUALIZARE Mark Rutte, întâmpinat oficial de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, în holul de onoare. Cei doi lideri vor avea convorbiri tete-a-tete şi convorbiri oficiale, după care vor susţine o conferinţă de presă, la ora 15.30. Apoi vor participa la un dejun.
ACRUALIZARE Şeful Alianţei Nord Atlantice, Mark Rutte, a ajuns la București.
În această dimineață Mark Rutte ajunge pentru prima dată în România. Secretarul general al NTO participă în aceste zile la NATO-Industry Forum 2025, un eveniment care este organizat odată la doi ani și care este desfășurat sub patronajul Secretarului general al NATO.
Evenimentul este organizat anul acesta Comandamentul suprem aliat pentru transformare dar și de Divizia pentru industrie de apărare inovație și armament din cadrul statului Major internațional al NATO cu sprijinul Ministerului Apărării.
MApN precizează într-un comunicat că prin găzduirea acestui forum România își reconfirmă angajamentul de a sprijini dialogul Strategic dintre NATO și industria de apărare.
Mark Rutte va fi întâmpinat oficial de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni la ora 13:30, în holul de onoare al Palatului Cotroceni, apoi vor avea loc convorbiri oficiale și un dejun.
La ora 15:30, cei doi oficiali vor susține împreună declarații de presă, iar la ora 16:00 Secretarul general al NATO se va întâlni cu premierul României Ilie Bolojan. Apoi, Mark Rutte merge Parlament, unde va avea loc o întâlnire cu Mircea Abrudan, iar mai apoi una cu Sorin Grindeanu.
Forumul NATO pentru Industria de Apărare/ NATO-Industry Forum are loc la București
Evenimentul NATO-Industry Forum se desfășoară în București, în perioada 5-6 noiembrie 2025, la Marriot Grand Hotel, fiind co-organizat de Comandamentul Aliat pentru Transformare și Divizia pentru Industrie de Apărare, Inovație și Armament din cadrul Statului Major Internațional al Cartierului General al NATO, sub patronajul Secretarului General al NATO, anunță https://www.mapn.ro/.
Președintele României, Nicușor Dan, îl primește pe 5 noiembrie 2025, la Palatul Cotroceni, pe Secretarul General al NATO, Mark Rutte, aflat în prima sa vizită în România de la preluarea conducerii Alianței, potrivit https://www.presidency.ro/. Președintele României și Secretarul General al NATO vor participa împreună la Forum pe 6 noiembrie 2025.
Forumul NATO pentru Industria de Apărare este un eveniment la nivel strategic care facilitează o colaborare directă și continuă între NATO și industrie. Tema ediției din 2025 a Forumului este ‘Reînarmarea NATO – Inovare, Accelerare, Susținere’.
Forumul se va baza pe decizia luată de șefii de stat și de guvern la Summitul NATO de la Haga, din iunie 2025, de a crește semnificativ investițiile în apărare și își propune să contribuie la modelarea modului în care acești bani sunt investiți pentru a se asigura că aliații dezvoltă și furnizează capabilitățile necesare pentru a continua să descurajeze și să se apere în mod credibil împotriva oricărui adversar, conform https://www.nato.int/.
NATO-Industry Forum reunește directori de companii industriale, lideri civili și militari de rang înalt ai NATO și oficiali naționali, precum și lideri cheie din alte instituții.
Edițiile anterioare ale NATO-Industry Forum au avut loc la Washington D.C.(2019), Roma (2021) și Stockholm (2023).
Găzduit de Statele Unite ale Americii, Forumul din 2019 a fost unul dintre evenimentele care au celebrat cea de-a 70-a aniversare a NATO, amintește https://www.act.nato.int/. Această ediție a Forumului s-a concentrat pe îmbunătățirea procesului decizional. NATO, națiunile partenere, organizațiile internaționale și industria au reflectat asupra mecanismelor lor decizionale pentru a valorifica soluții inovatoare. Discuțiile s-au concentrat pe interoperabilitate, inovare și tehnologie, pe implicarea NATO în industrie și au vizat identificarea schimbărilor necesare pentru adaptarea și proiectarea Alianței în viitor.
Ediția din 2021, organizată în Italia, a atras aproape 600 de participanți, inclusiv miniștri, reprezentanți permanenți la Consiliul Nord-Atlantic, directori naționali pentru armament, președintele Comitetului Militar, Comitetul Militar, directori executivi (CEO) și reprezentanți de rang înalt ai unor companii de top din afara domeniului apărării. Participarea industriei nu s-a limitat doar la industria tradițională de apărare, ci a inclus și marea industrie tehnologică, potrivit prezentării publicate pe https://diweb.hq.nato.int/.
Ediția din 2023 a Forumului NATO-Industrie a avut tema ‘Abordarea împreună a noii realități strategice’ (‘Addressing the New Strategic Reality Together’). Forumul s-a bazat pe deciziile luate de șefii de stat și de guvern, în special cele legate de Planul de Acțiune pentru Producția de Apărare, la Summitul NATO de la Vilnius din 11 și 12 iulie 2023. Evenimentul a atras 800 de participanți, dintre care 450 de reprezentanți ai industriei din peste 250 de companii. Au fost reprezentate, de asemenea, 36 de țări; 27 de aliați, plus o serie de națiuni partenere, inclusiv Ucraina și trei parteneri din Asia-Pacific (Australia, Japonia și Coreea de Sud).
Participanții au salutat dezbaterea oportună pe teme critice, recunoscând noua realitate, războiul ilegal al Rusiei împotriva Ucrainei, ascensiunea Chinei, conflictul reînnoit în Orientul Mijlociu și necesitatea ca NATO, guvernele și industria să găsească soluții pentru a produce capabilități mai diversificate, în cantități mai mari, valorificând noile tehnologii, mai rapid, mai bine și mai accesibil, evidențiază rezumatul reuniunii publicat pe pagina https://www.act.nato.int/.

