Secretarul general al NATO: Am avut o întâlnire extrem de bună cu președintele Trump

23 October 2025, 08:45 (actualizat 23 October 2025, 13:21)


A fost o întâlnire foarte bună cu preşedintele, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte, după conferinţa de presă din Biroul Oval cu președintele Donald Trump.

El s-a grăbit să sublinieze efortul europenilor pentru a sprijini Ucraina, în cadrul unei discuţii care l-a convins pe Donald Trump de angajamentul aliaţilor săi de pe bătrânul continent.

Mark Rutte, secretarul general al NATO: Am avut o întâlnire extrem de bună cu președintele Trump. Europa intensifică eforturile și în alte domenii, inclusiv în ceea ce privește achiziționarea de arme din SUA pentru a fi livrate în Ucraina, foarte importante pentru efortul de război. Astăzi ne concentrãm în special pe modul în care putem pune capăt războiului. Ce pot face eu, ce poate face NATO pentru a sprijini viziunea președintelui Trump de a pune capăt acestui război, de a pune capăt uciderilor din Ucraina. Inclusiv ce putem face pentru a ne asigura că Putin acceptă punctul de vedere al președintelui, potrivit căruia cele două părți ar trebui să se oprească acolo unde sunt, așa cum a spus el vineri și duminică. Îl susțin în totalitate și vom vedea cum putem face asta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite