Se scumpeşte călătoria cu metroul. De la 1 mai, prețul unui bilet standard va fi de 7 lei, faţă de 5 lei, cât este acum
Majorarea a fost solicitată de Consiliul de Administrație al Metrorex și a fost probată ieri de ministerul Transporturilor.
Scumpirile vizează și abonamentele.
Cel de o lună va costa 140 lei, cu 40 lei mai mult decât acum.
Abonamentul pe 24 de ore va fi 18 lei, față de 12 lei.
Abonamentul pe 6 luni va costa 700 de lei, iar cel pentru un an, 1.300 de lei.
Noile tarife vor intra în vigoare peste o săptămână, de la 1 mai. Elevii și studenții vor beneficia în continuare de gratuitate.

