Se prăbușește paradisul turistic din Cuba: exod al companiilor aeriene, criză în lanțurile hoteliere
Cuba a fost întotdeauna în ultimele decenii una dintre destinațiile favorite pentru turiștii pasionați de aerul exotic al Caraibelor.
Dictatura familiei Castro a restrâns multe drepturi și a confiscat economia liberă și investițiile străine, dar a continuat să parieze pe sectorul turistic indiferent de condițiile interne sau externe.
Recent însă, urmare a sancțiunilor dure americane impuse de administrația lui Donald Trump, coroborate cu arestarea liderului venezuelean Maduro – partener de afaceri al Havanei în suportul cu energie și combustibili -, Cuba a intrat într-o nouă fază, una a prăbușirii economice, iar efectele sunt abia la început.
Ofensiva lui Marco Rubio
Între timp, Cuba primește o lovitură dură chiar în plex, în ”giuvaerul” economiei sale – turismul.
Sancțiunile impuse de SUA concernului de stat Gaesa – prin care dictatura de la Havana își finanța masiv până acum aparatul de represiune și pe cel funcționăresc – provoacă efecte în lanț.
Vârful de lance al sancțiunilor împotriva regimului de la Havana este Marco Rubio, secretarul american de stat. Detalii despre ultimele sale acțiuni și ce consecințe economice au ele, AICI
Havana, Varadero, Holguin…
Spania a investit masiv în ultimii 30 de ani în industria hotelieră și servicii conexe din insula caraibeană.
Dar acum, Meliá, Iberostar, Barceló, Globalia, marile companii care, în ultimele decenii, au transformat Havana, Varadero sau Holguín în destinații turistice de top din Caraibe, cu sprijinul guvernului cubanez, constată că embargoul american asupra importurilor de combustibil, impus de la răsturnarea lui Nicolás Maduro în Venezuela, reduce și mai mult perspectivele unităților lor.
Prăbușirea a început cu capturarea lui Maduro
În aceste patru luni, raționalizarea livrărilor de petrol a obligat insula să raționalizeze energia și a accentuat frecvența întreruperilor de curent.
Amenințările americane la adresa celor care ajută insula au făcut ca, din cele opt nave cu combustibil de care Cuba are nevoie, cel puțin în fiecare lună, să sosească doar una în aprilie.
Miguel Díaz Canel, omul familie Castro, strigă în pustiu
Și nu vor mai sosi altele ca urmare a acestei „persecuții energetice”, după cum a recunoscut pe 13 mai, pe rețeaua de socializare X, chiar președintele cubanez, Miguel Díaz Canel, marioneta familiei Castro:
La situación del Sistema Electroenergético Nacional es particularmente tensa en los últimos días.
— Miguel Díaz-Canel Bermúdez (@DiazCanelB) May 13, 2026
Para la jornada de hoy se pronostica un déficit de más de 2 mil MW en el horario de máxima demanda o pico nocturno.
Ese dramático agravamiento tiene una única causa: el genocida…
Numărul turiștilor a scăzut deja drastic în ultimii ani și în 2025 a atins minimul din 2002, ajungând la 1,8 milioane, mai puțin de jumătate din cât erau în 2018 și de opt ori mai puțin decât vizitele pe care le primește, de exemplu, Barcelona.
Lovitura de grație
Dar dacă lipsa combustibilului reprezintă o dificultate operațională, ordinul executiv emis pe 1 mai de către președinția Statelor Unite ar putea da lovitura de grație sectorului turistic cubanez.
Dacă situația critică este deja suficientă pentru a scufunda industria turistică, sosirile în Cuba vor scădea și mai mult când Iberia va aplica suspendarea zborurilor pentru luna iulie, care se va adăuga la retragerea operațiunilor Cubana de Aviación, compania aeriană de stat, care efectua zboruri către Madrid prin intermediul Plus Ultra.
Și alte companii aeriene canadiene și-au întrerupt conexiunile în fața amenințării sancțiunilor americane și a consecințelor acestora.
Avioanele pleacă, dar hotelurile cui rămân?
Dar lanțurile hoteliere nu pot face același lucru, unitățile pe care le exploatează în Havana, Varadero, Santiago, Holguín rămân acolo.
Regimul castrist nu a permis niciodată exploatarea lor în proprietate privată, deoarece sunt de stat și, în multe cazuri, au fost denunțate în fața justiției americane ca fiind expropriate încă din anii ’60 ai secolului trecut.
Meliá (grupul care s-a asociat și cu marele fotbalist argentinian Leo Messi) cu peste 30 de unități, și Iberostar, cu aproximativ 20, sunt cei mai mari participanți la o afacere care se desfășoară în co-gestiune cu compania publică Gaesa.
Acest conglomerat industrial aparține Armatei Cubaneze și, pe lângă hoteluri, include controlul asupra remitențelor către insulă, benzinăriile, serviciul de internet etc.
Toate tunurile SUA, pe ”pușculița” cubaneză, Gaesa
Nu este de mirare că Gaesa a devenit unul dintre principalele obiective ale presiunii exercitate de Washington asupra insulei.
Ordinul semnat de Marco Rubio, secretar de stat, pe 7 mai, estimează la 20 de miliarde veniturile companiei „inima cleptocrației comuniste”.
Înăsprirea măsurilor anunță în mod explicit sancțiuni pentru oricine are legături cu regimul în domeniul energiei, apărării, metalelor, mineritului, serviciilor financiare sau securității.
Într-un mod mai general, se menționează interzicerea „oricărei contribuții, furnizări de fonduri sau servicii” din partea persoanelor desemnate de administrația americană, cum este cazul Anei Guillermina Lastres, femeia-general care conduce Gaesa.
În aceste circumstanțe, riscul ca o campanie să fie compromisă pentru lanțurile hoteliere spaniole se adaugă celui juridic, legat de relația lor cu regimul castrist prin intermediul Gaesa, precum și de posibilitatea de a fi vizate la Washington în contextul unor probleme cu foști proprietari care invocă Legea Helms-Burton sau al unei posibile noi etape politice pe insulă, notează El Mundo.
Melia, venit de 29 de euro pe cameră
În ceea ce privește primul aspect, Meliá a înregistrat deja anul trecut o scădere de 10% a afacerii sale în Cuba, până la 11,5 milioane, cu un grad de ocupare turistică de doar 40% și un venit pe cameră de 29 de euro.
Cu toate acestea, are în proiect alte două unități cu 456 de camere. Grupul deținut de familia Escarrer exploatează, de asemenea, hoteluri în orașe americane precum New York sau Orlando, în Florida.
Grupuri precum NH, care aparține acum Minor Hotels, au părăsit Cuba, în timp ce altele, precum Barceló sau Iberostar, completează oferta hotelieră cu bilete de avion.
De fapt, Iberostar și-a aprofundat relația cu Gaesa, devenind prima companie turistică care exploatează noi modele testate de regim, cum ar fi cel al închirierii de hoteluri.
De asemenea, este administratorul celui care aspiră să devină noul simbol turistic al țării, un hotel de cinci stele de lux situat în turnul care se înalță deasupra cartierului Vedado, din Havana.

