Scara blocului afectată de explozia din cartierul bucureștean Rahova va fi reconstruită de Primăria Capitalei, a spus primarul interimar, Stelian Bujduveanu
Scara blocului afectată de explozia din cartierul Rahova va fi reconstruită de Primăria Capitalei. Planul este cuprins într-un nou Program de reconstrucție în caz de calamitate, care a fost discutat cu Ministerul Dezvoltării și urmează să fie adoptat prin hotărâre de Guvern. Clădirea ar urma să fie gata în aproximativ 2 ani, iar locatarii se vor putea întoarce în apartamente în calitate de proprietari, dă asigurări Primăria Capitalei. Până atunci, familiile afecate vor beneficia de cazare în locuințe de necesitate ale Primăriei Municipiului București.
N-au suflet doamnă, și nici milă, și nici creier. Dacă ar fi părinții dânșilor, ce-ar face, dacă ar fi părinții dânșilor, ce ar face?
Este revolta unuia dintre proprietarii din blocul distrus de explozie la vestea că ar putea deveni chiriaș. Oamenii nu acceptă soluția Ministerului Dezvoltării, care propune reconstruirea blocului și închirierea apartamentelor.
Ioana Dogioiu, purtătoare de cuvânt, Guvernul României: În momentul în care se reconstruiește un asemenea bloc de către stat, juridic nu există un temei pentru care statul să poată oferi cheile. Toate aceste elemente sunt în analiză în acest moment.
Acest vid legislativ putea fi imediat îndreptat în cel mai scurt timp. Se putea da o ordonanță de urgență, spune una dintre locatare.
Guvernul lucrează acum la o ordonanță de urgență care să deblocheze situația. Prioritate au cei 54 de proprietari ai apartamentelor din scara blocului în care s-a produs explozia.
Într-o nouă întâlnire cu primarul general interimar al Capitalei, oamenii și-au spus din nou îngrijorările. Edilul îi liniștește și anunță că vor rămâne în continuare proprietari.
Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei: În urma discuțiilor avute cu Ministerul Dezvoltării, hotărârea de guvern va cuprinde opțiunea ca Primăria Capitalei să reconstruiască imobilul, printr-un program nou realizat de Primăria Capitalei, program de reconstrucție în caz de calamități. Așteptăm în perioada următoare ca Guvernul să aprope această hotărâre, care e în dezbatere publică. Pe programul pe care l-am propus, pe care ministerul îl va introduce în forma finală a hotărârii de guvern, vor fi prorietari.
Blocul ar urma să fie construit în același loc, însă oamenii nu se vor putea muta mai devreme de doi ani.
Explozia din Rahova | O fisură la o conductă de gaze, principala ipoteză luată în calcul de anchetatori
Printre cei care vor avea de așteptat este și Mihaela: Locuiam la etajul 6 și am fost în apartament în momentul deflagratiei. Suflul a intrat pe ușa principală, prin hol, s-a dus prin sufragerie și a explodat în geamuri, a spart geamurile și a ieșit afară.
Explozia de acum o săptămână a dat peste cap și viața femeii care era singură în casă în momentul deflagrației. Doar o minune a scăpat-o de un final tragic.
Am avut marele noroc că am fost într-o cameră alăturată și nu în hol sau în sufragerie, pe unde a fost tot suflul. Am avut sânge rece, am reușit să prind pisica și am plecat amândouă pe scări.
Blocul este acum un loc periculos, în care autoritățile au interzis accesul
Noi am dori să intrăm în locuințe și să ne recuperăm măcar bunurile care mai pot fi recuperate, mai spune Mihaela.
12 familii din cele 54 care locuiau în clădirea distrusă de explozie s-au mutat în apartamente pentru care Primăria Capitalei plătește chiria. Alte câteva sute de persoane evacuate de urgență din tot blocul au locuit în ultima săptămână pe la rude, în chirie ori prin camere de hotel. Și așa vor rămâne și în perioada următoare, până vor putea să revină în apartamente.
Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei: Pentru celelalte scări avem un raport din partea ISC, pe data de 20, care confirmă că se pot muta, că blocurile nu sunt afectate. La finalizarea anchetei și la momentul schimbării geamurilor și alte mici detalii vor putea să se mute.
Explozia de acum o săptămână din Sectorul 5 al Capitalei a distrus complet 2 etaje ale unui bloc de locuințe. Trei oameni au murit, iar alți 18 au fost răniți.

