Scandalul Pfizer: România trebuie să achite vaccinurile anti-Covid, foștii guvernanți încearcă să se dezvinovăţească

2 April 2026, 19:37

România trebuie să achite 600 de milioane de euro grupului farmaceutic Pfizer, pentru vaccinurile anti-Covid, comandate, dar nepreluate. Nu există această sumă în bugetul Sănătății, spune ministrul Alexandru Rogobete, care a căutat astăzi soluții la Ministerul de Finanțe. Fiecare dintre foştii guvernanţi, aflaţi pe lanţul răspunderii în acest caz, încearcă să se dezvinovăţească pentru deciziile luate.

Alexandru Rafila, fost ministru al Sănătății: (28 martie 2023 – sursa: Europa Liberă România) Nu are rost să cumpărăm ceea ce nu folosim. Oricum, nu sunt justificate. Nu este justificată risipa fondurilor publice. Producătorul nu cred că este dispus să încheie sau să denunțe acest contract. Sper să nu ajungem în justiție.

Compania nu a ezitat însă și a dat în judecată România. A reclamat conduita haotică a țării noastre față de variantele de renegociere. Dar și refuzul, considerat surprinzător, de a plăti dozele de vaccin contractate în mai 2021, în valoare de 600 de milioane de euro. Exact cât are acum de plătit țara noastră, în urma deciziei judecătorilor belgieni.

Al treilea contract, cel ajuns în instanță, se referea la 39 de milioane de doze. Unele au fost redistribuite Germaniei, altele, Ungariei. Iar peste 3,6 milioane au fost livrate României. Restul, de 29 de milioane, au fost refuzate.

Și acum, Alexandru Rafila își susține decizia: “Ar fi fost profund greșit să blocăm bugetul Sănătății în stocuri inutile, care ulterior ar fi fost distruse, doar pentru a acoperi erori din trecut”, a explicat pe rețelele sociale.

Actualul ministru al Sănătății caută acum soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către Pfizer.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Nu, astăzi Ministerul Sănătății nu are această sumă în bugetul de stat.

Ioana Mihăilă, ministru al Sănătății în perioada semnării celui de-al treilea contract, a explicat pentru Știrile TVR cum s-a luat decizia achiziției, în mai 2021. Ea este vizată din 2023 de ancheta DNA.

Ioana Mihăilă, fost ministru al Sănătății: Eram într-un moment în care peste 100.000 de români se vaccinau zilnic, mai mult de 90% dintre ei cu Pfizer și aveam dovezi clare că vaccinarea anti-Covid previne cazurile de spitalizare. Contractul a fost semnat de Comisia Europeană, cu producătorul Pfizer, alocarea dozelor s-a făcut către statele membre ale UE în funcție de populație. Se calculase o pro-rată, fiecare stat membru avea un anume procent din valoarea procentului. Niciodată nu a fost posibilitatea, în cazul acelui contract, de a opta pentru doze mai puține sau mai multe de vaccin decât acea pro-rată. Opțiunile erau: sau acceptăm vaccinul sau refuzăm să intrăm în contract cu Pfizer, era vorba de perioada 2022-2023.

Explicații are și Vlad Voiculescu, la rândul lui ministru al Sănătății, în perioada pandemiei.

Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătății: Contribuția mea la semnarea oricărui contract pentru vaccinuri este zero, contractele erau decise și semnate de către Florin Cîțu. În timpul mandatului meu, lucrul acesta s-a întâmplat fără ședință de guvern, de asta toată discuția. Am dreptul meu.

Deocamdată Florin Cîțu, premier în perioada pandemiei, nu a avut nicio reacție, după decizia judecătorilor.

Decizia instanței belgiene e executorie. Astfel că România e bună de plată, chiar dacă va face apel.

Între timp, dosarul instrumentat de DNA în cazul achizițiilor de vaccinuri antiCOVID e blocat de trei ani. Fostul premier Florin Cîţu şi foştii miniștri ai Sănătăţii, Vlad Voiculescu și Ioana Mihailă, sunt urmăriţi penal. Procurorii îi acuză că ar fi cheltuit nejustificat peste 1 miliard de euro, în condițiile în care România ar fi putut refuza vaccinurile fără costuri suplimentare, în baza unei clauze care se putea aplica în 5 zile de la notificarea primită de la Comisia Europeană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite