Scandal la o şcoală din Timişoara, după ce o fată şi un băiat din clasa a VII-a au întreținut relații sexuale în toaletă

23 septembrie 2025, 12:14 (actualizat 23 septembrie 2025, 18:33)

Scandal la o şcoală din Timişoara, după ce o fată şi un băiat din clasa a VII-a au întreținut relații sexuale în toaletă, săptămâna trecută. Mai mult, au şi filmat scenele. Vestea a ajuns şi la conducerea şcolii care a iniţiat o anchetă. Informații cu puternic impact emoțional!

La data de 16 septembrie, poliţiştii Secţiei 2 Timişoara au fost sesizaţi că doi minori de 13 ani (băiat şi fată) ar fi întreţinut relaţii intime în grupul sanitar al unei unităţi de învăţământ din Timişoara, arată, marţi, o informare de presă a Poliţiei Timiş.

Şefa Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Timiş, Aura Danielescu, a declarat, luni, că a dispus, de urgenţă, constituirea unei comisii de control tematic, cu atribuţii în verificarea respectării normelor legale privind siguranţa elevilor, după ce doi adolescenţi ar fi întreţinut relaţii sexuale, într-unul din grupurile sanitare, săptămâna trecută.

În punctul de vedere al ISJ exprimat luni se arată că, în cursul zilei de 16 septembrie, conducerea Şcolii Gimnaziale nr. 30 Timişoara a informat Inspectoratul Şcolar cu privire la producerea unui „incident grav, petrecut în incinta unităţii de învăţământ, în cadrul căruia doi elevi ar fi întreţinut relaţii sexuale într-unul dintre grupurile sanitare”.

„Având în vedere gravitatea situaţiei şi implicaţiile asupra siguranţei şi protecţiei elevilor, ISJ Timiş a dispus, de urgenţă, constituirea unei comisii de control tematic, cu atribuţii în verificarea respectării normelor legale privind: asigurarea siguranţei elevilor în timpul programului şcolar şi în incinta unităţii de învăţământ; supravegherea elevilor în spaţiile comune (curte, grupuri sanitare, coridoare etc.); gestionarea incidentului produs şi respectarea obligaţiilor de sesizare a instituţiilor competente; aplicarea măsurilor disciplinare, educaţionale şi de sprijin psihologic prevăzute de legislaţia în vigoare”, menţionează o informare de presă a ISJ Timiş.

În prezent, echipa de control analizează documentele aferente, intervievează persoanele implicate şi verifică respectarea normelor legale aplicabile, precum şi măsurile adoptate de conducerea şcolii imediat după producerea incidentului.

Cei doi copii provin din familii dezorganizate, iar în anii anteriori au avut note scăzute la purtare. Minora este în grijă unui unchi, dar fără forme legale. Mama ei nu s-a prezentat până acum la școală.

Băiatul primește deja consiliere psihologică însă, în cazul fetei, nu există acordul parental.

Conducerea unității a insistat încă de anul trecut pentru montarea de camere de supraveghere în toată clădirea, tocmai pentru evitarea unor astfel de situații. Părinţii elevilor au refuzat însă propunerea.

Incidentul este anchetat și de Protectia Copilului, dar și de Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara.

La numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite