Scandal în Ungaria, după ce a fost descoperită, într-un oraș, o contaminare masivă cu azbest, în pietrișul din pavaj
Un scandal legat de mediu şi sănătatea oamenilor capătă proporții în Ungaria. Într-un oraș din vestul țării, autoritățile au descoperit o contaminare masivă cu azbest. Acesta provine din pietrișul folosit pentru pavarea unor drumuri, alei şi parcări.
Un scandal tulbură liniştea oraşului Szombathely, care este al zecelea ca mărime din Ungaria şi reședința comitatului Vas. Mai multe drumuri, parcări și alei au fost pavate cu pietriş care conține azbest. Situaţia nu este singulară. Niveluri semnificativ crescute ale acestui mineral fibros au fost detectate în aproximativ 30 de locuri din vestul ţării. Drept urmare a fost declarată stare de urgență privind sănătatea publică, deoarece, dacă este inhalat, azbestul este cancerigen.
Tamas Weiszbur, profesor, Universitatea Eotvos Lorand: Întrebarea este cât de periculos este și pentru cine. Așadar, evident, pentru locuitori, întreaga situație de aici este un dezastru ecologic foarte grav, unul foarte grav chiar și la scară europeană.
Pietrișul a fost furnizat din Austria, pe parcursul mai multor ani. Ministrul mediului, recent învestit, și-a exprimat îngrijorarea în timpul unei inspecții la fața locului.
Laszlo Gajdos, ministrul ungar al Mediului: Din păcate, este deja clar că aproape trei județe sunt afectate și încă nu știm unde au ajuns pietrele din minele austriece, dintre care patru au fost deja închise, apropo.
Primarul orașului vrea să tragă la răspundere carierele și autoritățile austriece, inclusiv din punct de vedere financiar. Landul austriac Burgenland a răspuns că nu este responsabil pentru îndepărtarea sau recuperarea materialelor în cauză.

