Şapte zile de la tragedia din Rahova şi zero răspunsuri la marile întrebări
Au trecut șapte zile de la explozia devastatoare din Rahova, în urma căreia 3 oameni au murit, 15 au fost răniți și aproximativ 100 au rămas fără locuințe. Pagubele se ridică la milioane de euro. Dar răspunsuri sunt puține. Nici măcar punerea în siguranță a clădirii, care se poate prăbuși oricând, nu a început. Imagini și informații cu puternic impact emoțional!
Ia uite ce s-a întâmplat la Sebastian! Vezi că e o victimă acolo! De acolo a aruncat-o direct în peretele ăla de acolo, e jos, acolo.
17 octombrie. Ora 9 și 7 minute. O bubuitură puternică a zguduit întregul cartier Rahova. S-a declanșat alerta de grad zero. Dar nimeni nu a bănuit ințial amploarea tragediei. Explozia a fost înregistrată și de stațiile seismice.
Două etaje ale unui bloc au fost pur și simplu spulberate. 3 oameni au murit, iar 15 au ajuns în spital.
Toți supraviețuitorii au rămas fără casă, fără lucruri, fără amintiri. Însă cea mai mare suferință, greu de descris în cuvinte, este a celor care au rams fără un copil sau fără părinți.
Locatarii se tem că îşi vor pierde dreptul de proprietate
Tragedia i-a afectat diferit pe cei 500 de locatari din blocul din Rahova. Aproape 200 de persoane au cerut ajutor primăriei să le dea o locuință. În spijinul familiilor rămase fără case au venit și organizațiile neguvernamentale.
La o săptămână de la tragedia din cartierul Rahova, nu există vinovaţi, nu avem o cauză a exploziei și nicio expertiză. Nu ştim nici măcar cum se va face punerea în siguranţă a imobilului, dacă va fi demolată toată scara afectată sau doar ultimele etaje.
Primarul Capitalei a promis că va reconstrui, dar locatarii nu ştiu în ce calitate se vor întoarce în apartamente, de proprietari sau de chiriaşi. Iar până acum, ei au primit de la autorităţi doar promisiuni.
Mihaela Vasile, proprietar: Deocamdată, toate sunt la nivel de promisiuni. Până să se concretizeze e drum lung. Deocamdată se tergiversează şi încă nu s-au hotărât procurorii cine este vinovat.
Niculae Găină, proprietar: Promisiuni. Atât, promisiuni, au promis toţi. Ne-au spus că blocul, dacă va constata că va fi dărâmat, vom reveni înapoi. Da, că nu există legislaţie, dar de ce nu schimbă cum schimbă peste tot, prin hotărâri de guvern?! Să schimbe legea care a fost.
“Nu există legislaţie“. Li s-a transmis, de la cel mai înalt nivel, oamenilor care şi-au pierdut casele
Nicușor Dan, președintele României: Atâta timp cât primăria își permite aceste costuri, cred că e o măsură de reparație utilă. Este un cadru juridic care trebuie inventat, pentru că nu există la momentul ăsta.
Ilie Bolojan, prim-ministru: E nevoie să modificăm legislația. În afară de a pune presiune pe companii, pe toți cei implicați, autorități de reglementare, autorități locale, asociații de proprietari să-și respecte aceste obligații care, cu siguranță, ar putea evita o parte a acestor tragedii, un lucru foarte important pe care îl avem este să fim conștienți că asigurările sunt un element vital.
Ștefan, locuitor al blocului afectat de explozie: “Suntem cu aceleași haine de vineri, suntem homeless”
Proprietarii care aveau încheiate poliţe de asigurare facultative spun însă că acestea nu acoperă decât o parte din daune.
Mihaela Vasile, proprietar: Unii am avut asigurare, nu e cum spune dnul Bolojan, că n-am avut asigurare. Ne pot despăgubi, dar valoarea la care am asigurat-o nu cuprindea şi această explozie, nu ne-am gândit că va exploda tot apartamentul şi că trebuie să-mi asigur tot apartamentul. Am zis Doamne fereşte, explodează ceva, cade un perete, explodează centrala, dar nu ne-a gândit că, din cauza instituțiilor statului, o să sărim în aer.
Primarul interimar al Capitalei susţine că a vorbit cu premierul şi cu ministrul Dezvoltării şi că Guvernul pregăteşte modificări legislative, pentru astfel de situații excepționale.
Stelian Bujduveanu, primar interimar al Capitalei: În cazul în care familii multe sunt afectate de o tragedie, primăriile trebuie să aibă cadru legal să intervină.
În prezent, legea prevede că, odată cu demolarea blocului, dispare şi dreptul de proprietate. Iar în caz de reconstrucţie din bani publici, dreptul de proprietate se transferă către stat.
Potrivit primarului interimar, noua hotărâre de guvern ar urma să le permită locatarilor să devină proprietari ai apartamentelor reconstruite.

