Săptămână de foc pe scena politică | PSD și PNL se reunesc în ședințe separate luni și marți
Urmează o săptămână de foc pe scena politică din România. Mâine, social-democraţii se întrunesc intr-o şedinţă a Biroului Permanent Naţional, iar liberalii vor face acelasi lucru marţi.
Alina Sorocean, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte: Teme extrem de importante, vor fi discutate în acest început de săptămână la PSD și la PNL. Se discută în primul rând despre acel proiect anunțat de Dragoș Pâslaru zilele trecute, cel prin care investițiile care nu sunt realizate într-o proporție de cel puțin 30% vor fi suspendate. Vorbim despre investiții care nu mai sunt finanțate prin PNRR și care ar fi putut să primească bani de la bugetul statului pentru a fi duse la bun sfârșit. Însă a anunțat ministrul Dragos Pâslaru, ministrul Fondului Europene, că aceste investiții vor fi suspendate și va exista o aprobare a guvernului doar pentru acele lucrări care sunt realizate până acum într-o proporție mai mare de acest prag, de 30%.
Este un proiect care a strănut foarte multe controverse. În primul rând, social-democratii au transmis că nu a existat un consens, nu a existat o discuție pe acest proiect în ședința coaliției, prin urmare au spus că luni vor face o ședință a Biroului Permanent Național și vor veni cu amendamente pe acest proiect de lege. Dar cealaltă parte, Dragos Pâslaru spunea că a trimis proiectul tuturor miniștrilor și că este foarte sigur că Ilie Bolojan a discutat chiar și informal cu reprezentanții PSD pentru că știm foarte bine ședințele coaliției nu se mai țin într-un mod oficial, social-democrații anunțând că nu participă cel puțin pentru o perioadă la aceste ședințe.
Marți și liberalii vor face același lucru. Se va discuta la PNL și despre acest proiect pentru că au fost chiar mulți primari care s-au arătat nemulțumiți de suspendarea lucrărilor, menționând că ar putea să piardă chiar mandatele de primari dacă nu își vor duce la bun sfârșit proiectele promise. Iar mai mult decât atât, la PNL este așteptat să se discute și despre cel de-al doilea pachet de măsuri de austeritate, pentru că și pe acest pachet au fost nemulțumiri. Au fost mulți lideri ai PNL potrivit surselor care au spus că nu se poate ca Ilie Bolojan să ia singur aproape toate măsurile și să nu comunice cu partidul. Tocmai din acest motiv se face un birou executiv al liberalilor pentru ca aceștia să-și spună nemulțumirile.

