Sancțiunile ONU împotriva Iranului legate de programul său nucelar vor fi restabilite astăzi
ONU va reimpune sancţiuni Iranului, la 10 ani după ce au fost ridicate în cadrul unui acord internațional istoric privind programul său nuclear.
Decizia a fost luată după ce Marea Britanie, Franța și Germania au adresat o scrisoare Consiliului de Securitate, luna trecută, prin care acuză Iranul că nu și-a îndeplinit angajamentele. Acest lucru a declanșat un mecanism care acordă Iranului 30 de zile pentru a găsi o soluție diplomatică pentru a evita reimpunerea sancțiunilor.
O rezoluție de ultim moment, condusă de China și Rusia, pentru a amâna măsura cu 6 luni, a primit doar 4 voturi în cadrul consiliului format din 15 membri.
Președintele Iranului a condamnat reimpunerea sancțiunilor internaționale ca fiind „nedreaptă, injustă și ilegală”. Sancţiunile ar urma să intre în vigoare mâine.

