Sănătatea orală, o problemă pentru români. Jumătate dintre adulți se spală pe dinți o dată pe zi sau deloc și la fel de mulți au dinți lipsă

30 March 2025, 20:40 (actualizat 30 March 2025, 20:41)

Igiena dentară e o povară pentru mulți români. Potrivit studiilor, aproape jumătate dintre copiii de până 10 ani au carii dentare netratate, iar incidența cancerului oral plasează țara noastră pe locul 5 în Europa.

Pentru a arăta cât de importanta e prevenţia, la Cluj-Napoca s-a desfăşurat campania “Cu un zâmbet mai aproape de sănătate”, în cadrul căreia au fost oferite consultaţii stomatologice gratuite.

Oricine a fost interesat de sănătatea orală s-a oprit într-o zonă intens circulată din Cluj Napoca, unde a primit consultație gratuită. La apelul Colegiului Medicilor Stomatologi au răspuns mulți voluntari.

E al doilea an în care se desfășoară această campanie, timp de o lună.

Potrivit unui studiu prezentat de Colegiul Medicilor Stomatologi, jumătate dintre adulți se spală pe dinți o dată pe zi sau deloc și la fel de mulți au dinți lipsă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite