S-a deschis un nou tronson din Autostrada Moldovei – 50 de kilometri, între Focșani și Adjud
O nouă porțiune din Autostrada Moldovei, A7 s-a deschis azi. Sunt 50 de kilometri, între Focșani și Adjud. Ceea ce înseamnă că șoferii pot circula de acum neîntrerupt pe o distanță de aproximativ 250 de kilometri de la București până spre mijlocul regiunii Moldova.
Prin darea în trafic a acestui nou tronson, șoferii care până acum circulau din Capitală spre nordul Moldovei, pe drumul european E85-DN2, scapă oarecum de disconfortul creat de trecerea prin atâtea localități situate de-a lungul șoselei naționale, scapă de ambuteiaje, de coloane de mașini și de opririle la trecerile de pietoni.
De asemenea, scade riscul de accidente, prin montarea parapetelor între sensurile de circulație.
Dar, la nici o oră de la inaugurare, mai multe mașini s-au lovit pe breteaua de ieșire de pe autostradă, în dreptul municipiului Adjud. Trei persoane au fost rănite, iar traficul a fost blocat o oră.
Deschiderea tronsonului creează un coridor între Muntenia și sudul Moldovei, binevenit si pentru investitori. Astfel, localitățile din Vrancea și sudul Bacăului devin mai atractive.
Mai rămân de dat în trafic alți 124 de kilometri până la Pașcani. Constructorul român care a realizat și aceste tronsoane de la Buzău până la Adjud, promite că le va da în folosință anul viitor.
Lucrările pe Autostrada Moldovei au început în primăvara lui 2022.

