Rutte: “România, la fel de sigură după ajustarea Pentagonului”. Ce spun analiștii militari

5 November 2025, 18:57 (actualizat 5 November 2025, 18:58)

Vizita secretarului general al NATO vine la doar o săptămână după ce Pentagonul a anunțat retragerea unei brigăzi din Romania și alte trei țări din Europa de Est. În opinia șefului civil al Alianței Nord-Atlantice asta nu reprezintă o problemă pentru securitatea României, care e la fel de bine apărată și fără cei 1000-1200 de militari americani retrași.

Mark Rutte e de părere că retragerea din România a unui batalion american care se schimbă la fiecare nouă luni nu afectează în niciun fel securitatea țării.

Mark Rutte, secretar general al NATO: “Ajustări ale prezenței militare americane nu sunt ceva neobișnuit. Chiar și cu acestea, prezența  militară a SUA în Europa este mai mare decât în urmă cu ceva ani. Sunt mult mai mulți militari americani pe continent decât erau înainte de 2022”.

Analiștii militari de pe ambele părți ale Atlanticului consideră că retragerea parțială a americanilor nu afectează siguranța României, însă din punct de vedere politic transmite un semnal prost. România este cea care trebuie să facă acum mai mult pentru propria-i apărare, inclusiv în relația cu SUA.

Cdor.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: “Statele Unite proiectează forța prin Kogălniceanu, dacă aici e un partener de încredere care își asumă aspectele militare și economice. Statele Unite nu pleacă de la Deveselu, dar trebuie ca la Deveselu să nu avem numai responsabilitatea gardului, ci o cooperare. Statele Unite rămân la Câmpia Turzii, dar trebuie să ne intensificăm noi cooperarea în domeniul dronelor, să avem noi elemente de intelligence”.

Gl. Ben Hodges, fost comandant al trupelor americane din Europa: Cred că este un moment foarte prost. Rusia duce un război în Europa în prezent, în Marea Neagră vizavi de România și conduce operațiuni în zona gri (n.red. – război hibrid) împotriva unor țări NATO, inclusiv România. De ce am reduce prezența americană în estul Europei într-un astfel de moment? Nu are niciun sens din punct de vedere strategic pentru mine”.

Potrivit ministrului Apărării, americanii au retras din România 1000-1200 de militari. Vor rămâne în continuare însă cam tot atâția în bazele din Kogălniceanu, Câmpia Turzii și Deveselu. Cu tot cu grupul de luptă de condus de Franța, în Romania vor fi în permanență în jur de 3500 de militari aliați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite