Ben Hodges, fost comandant al trupelor americane din Europa, vede Rusia tot mai slăbită: “Nu are nicio șansă”

17 May 2026, 18:56

Situaţia de pe frontul din Ucraina ne arată clar că Rusia nu are nicio şansă să câştige războiul de agresiune pe care l-a început. Afirmaţia îi aparţine generalului american în rezervă Ben Hodges. Într-un interviu acordat lui Adelin Petrișor, fostul comandant al trupelor americane din Europa a declarat că situația din teren îl face mai optimist ca niciodată în cei patru ani de război.

Ben Hodges spune că este clar că Rusia nu va mai cuceri teritorii ucrainene, însă nu este clar când Kievul va câștiga războiul. El crede că acest obiectiv poate fi atins doar dacă Occidentul va face presiuni ca Ucraina să revină la granițele din 1991.

Gl.(r.) Ben Hodges, fost comandant al trupelor americane din Europa: “Dacă Rusia va păstra Crimeea, nu va fi o pace durabilă. Ucraina nu va mai putea ajunge în Marea Azov, nu va putea reconstrui Mariupol şi Berdiansk. Rusia va putea mereu să interzică nu doar trecerea navelor ucrainene, ci şi explorările româneşti pentru petrol şi gaze”.

Generalul în rezervă Ben Hodges recunoaște că dronele și rachetele rusești continuă să țină sub presiune Kievul, însă este de părere că Ucraina trebuie sprijinită să lovească mai adânc în spatele frontului, ca să distruga fabricile de armament și nu numai.

Gl.(r.) Ben Hodges, fost comandant al trupelor americane din Europa: Trebuie să continuăm să ajutam Ucraina să dezvolte arme cu rază lungă, care distrug capacitatea Rusiei de a exporta petrol şi gaze. Asta este pentru mine cheia, care, apropo, este şi-n interesul României, care poate umple golul”.

Ben Hodges este un cunoscut general american, cu trei stele, în rezervă. El a luptat în campaniile din Irak și Afganistan iar, în 2018, și-a incheiat cariera militară în funcția de comandant al Forțelor Americane din Europa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite