Rusia nu îi vrea pe europeni la masa negocierilor de pace pentru Ucraina
Secretarul de stat american spune că s-au realizat paşi concreţi în negocierile de pace, dar că mai sunt multe de făcut până la o înţelegere finală. Între timp omologul său rus, Serghei Lavrov le spune europenilor că nu au ce căuta la negocierile de pace în Ucraina.
Sergei Lavrov: Dacă vorbim despre europeni ca despre o potenţială terţă parte, atunci nu avem nevoie de nici un ajutor cu astfel de poziţii. Dialogul ruso american se bazează pe o înţelegere solidă a situaţiei din Alaska. Nu vedem nici un motiv pentru care administraţia americană s-ar abate de la această poziţie convenită. Mai mult, aceste înţelegeri se bazează direct pe propunerile preşedintelui Trump şi ale echipei sale de negociatori. Prin urmare, Europa nu trebuie să ne ajute, este mai bine să nu îi lăsăm să se amestece. Şi atunci, cred, totul va fi bine pentru noi.

