Românii vor putea călători în Africa de Sud fără viză

sursa foto: Associated press
14 September 2025, 21:11 (actualizat 14 September 2025, 22:39)

Cetățenii români care călătoresc în Africa de Sud începând cu luna septembrie, în scop turistic pentru o perioadă de până la 90 de zile, nu mai au nevoie de viză.

Intrarea în Africa de Sud este permisă cu pașaportul electronic, care trebuie să aibă o valabilitate de minimum 30 de zile de la data planificată a ieșirii de pe teritoriul Africii de Sud şi să dispună de cel puţin 2 file albe.

Această măsură a fost luată în contextul noii strategii pentru Africa adoptată de România în 2023. Prin acest document țara noastra recunoaște rolul esențial al continentului african în modelarea tendințelor globale în secolul XXI.

Sunt analizate elemente precum demografia și resursele Africii sau rolul statelor africane în cadrul Organizației Națiunilor Unite, precum și în dezbaterile majore la nivel mondial privind impactul schimbărilor climatice, asigurarea păcii, securității și dezvoltării, lupta împotriva terorismului etc.

În ultimii ani România a donat computere, tablete în școlile din Africa și a oferit burse.

Material de Vlad Ungar

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite