Românii petrec de 1 Decembrie. Fasolea cu cârnați și mititeii au fost nelipsite
Fasole cu cârnați și mititei au fost nelipsite de pe masa românilor. Au căutat locurile și târgurile unde se gătesc cel mai bine. Pentru mulți dintre noi, Ziua Națională le-a dat ocazia să petrecem mai mult timp cu familia chiar și în centre comerciale, la cumpărături, că tot se apropie și Moș Nicolae.
Înainte de prânz, grătarele din parcuri erau deja încinse și pline de tot felul de preparate din carne. Iar clienții erau atrași cu urări. Într-o asemenea zi, mulți români tânjesc după adevăratele valori.
În Piața Alba Iulia, într-un ceaun mare cât roata carului, o doamnă pregătea 8 mii de porții de fasole. Dar pofta de mici pare să fie fost și mare judecând după agloemerația din Piața Obor.
Aglomerație mare a fost și în centrele comerciale, unde oamenii au avut de ales între cumpărături, sport, o gustare ori un film. A fost ultima zi de minivacanță, de care fiecare a profitat cum a vrut.

