Românii au împrumutat statul cu o sumă record: 4,3 miliarde de lei din titluri de stat
Românii se înghesuie să ia titluri de stat. În doar o săptămână, au împrumutat Guvernul cu o sumă record: 4,3 miliarde de lei. O afacere reciproc avantajoasă. Cetăţenii fac o investitie profitabilă, iar Executivul foloseşte banii ca să acopere gaura din bugetul de stat. Economiştii avertizează însă că dobânzile atractive oferite de stat pot duce la dezechilibre pe piaţa finaciară.
Ca să finanțeze deficitul bugetar uriaș, statul se împrumută tot mai mult de la populaţie.
Mădălina Chiţu, jurnalist TVR: Atraşi de dobânzile bune, în unele cazuri aproape duble faţă de cele oferite de bănci, românii au cumpărat, în doar o săptămână, titluri Fidelis, în valoare de 4,3 miliarde de lei.
O sumă record, strânsă într-un timp scurt.
Tanczos Barna, ministrul de Finanţe: Dacă tot plătim dobândă, de ce să nu plătim dobândă către cetăţenii români şi de ce să nu beneficieze cetăţenii români de aceste sume, care oricum sunt plătite ca şi costuri de finanţare de către statul român.
Anul trecut, de exemplu, statul s-a împrumutat cu 250 de miliarde de lei, din care peste 12,5 la sută din sumă a venit de la populaţie, în urma vânzării de titluri de stat, o creştere cu 46% faţă de 2023.
Cum nevoia de bani la buget este una mare, Executivul vrea să facă titlurile de stat Fidelis şi mai atractive: le-au listat pe Bursă. De acum pot fi vândute imediat după ce au fost cumpărate, fără a aştepta data scadentă de 3 sau 5 ani.
Radu Hanga, preşedinte BVB: Dacă ai nevoie de bani mâine, ai posibilitatea să îţi retragi banii mâine. Sigur, nu ţi-i va da înapoi statul român. Le va cumpăra un alt român, care vrea să investească în titluri de stat.
Şi doritorii nu par să lipsească:
Titlurile de stat pentru cineva care nu are cunoştinţe foarte dezvoltate despre activitatea Bursei poate să opteze pentru titluri de stat.
Mă gândesc pe viitor. Am auzit de cele Fidelis, care aveau un randament destul de bun.
Economiştii spun că, deşi titlurile de stat sunt printre cele mai profitabile investiţii, acestea vin la pachet şi cu riscuri pentru economia ţării.
Dragoş Cabat, analist financiar: Este un fenomen prin care scot bani din economie şi banii aceştia, dacă i-ar folosi pentru investiţii, ar fi bine. Din păcate, statul ia aceşti bani din economie practic şi îi foloseşte ca să acopere deficitul bugetar, adică, în general, să acopere plaţile de salarii şi de pensii.
Anul acesta, Ministerul de Finanţe va vinde în fiecare lună titluri de stat.

