România, o nouă misiune de evacuare medicală. Zece copii şi 23 de aparţinători au fost scoşi din Fâşia Gaza
România a realizat o nouă operațiune de evacuare medicală a civililor din Gaza, finanțată prin Mecanismul european de protecție civilă.
Zece copii care au nevoie de îngrijiri medicale şi 23 de aparţinători au fost scoşi din Fâşie la bordul unei aeronave militare C-130 Hercules.
Cinci dintre pacienți şi rudele însoţitoare au fost transportați către Regatul Țărilor de Jos, pe baza principiilor de sprijin reciproc în cazurile de urgență medicală.
Operaţiunea a fost organizată de structurile Ministerului Apărării, ale MAI, cu sprijinul Ambasadei României la Tel Aviv, al Oficiului României la Ramallah și al unor Organizații non-guvernamentale de pe teritoriul ţării noastre.
Toate în coordonare cu structurile europene.
A fost al zecelea zbor umanitar organizat de România din Gaza.

