Rogobete: Sisteme electronice de alertare, în aproximativ 70% dintre spitalele care au programe de digitalizare
Camerele de monitorizare și butoanele de panică devin obligatorii în secțiile ATI și unitățile de primiri urgențe ale spitalelor publice, după ce Nicușor Dan a promulgat o lege în acest sens.
În aproximativ 70% din cele peste 200 de spitale care beneficiază de programe de digitalizare există sisteme electronice de alertare, a declarat ministrul Sănătății.
Cele mai multe unități medicale au deja camere de monitorizare.
Noutatea pe care o aduce legea este că aparatele vor înregistra imaginile timp de cel mult 60 de zile.
Acolo unde nu există, camerele vor fi montate în următorii doi ani.
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea care prevede că toate unitățile sanitare publice și private cu paturi sunt obligate să instaleze și să mențină în stare de funcționare butoane de panică sau orice alt sistem de alertă în fiecare salon destinat internării pacienților.
Actul normativ modifică și completează în acest sens Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății.
‘Asistența farmaceutică se asigură în cadrul sistemului de sănătate publică, potrivit legii, prin prepararea și eliberarea medicamentelor și a altor produse stabilite prin ordin al ministrului sănătății, cum ar fi: cosmetice, dispozitive medicale, suplimente alimentare și alte asemenea produse, precum și prin acordarea de servicii farmaceutice, astfel cum sunt acestea definite de Legea farmaciei nr. 266/2008’, prevede legea.

