Rezervoare goale și rugăciuni pentru ploaie: Iranul, în cel mai secetos sezon din ultimii 60 de ani
Iranul se confruntă cu cea mai mare secetă din istoria sa recentă – este amenințată chiar alimentarea cu apă a capitalei Teheran. Cel mai mare oraș al țării ar putea fi evacuat parțial din cauza lipsei de apă. Pentru moment, autoritățile încearcă să provoace ploaia prin tehnici folosite în agricultură, în timp ce credincioșii se roagă pentru precipitații.
În Iran se organizează rugăciuni în masă pentru ploaie: au căzut doar 10% din precipitațiile normale pentru această perioadă, iar rezervoarele de apă sunt aproape goale. Autoritățile au început procesul de așa-numită „însămânțare a norilor” în zona lacului Urmia, cel mai mare din țară, care a secat aproape complet.
O localnică descrie situația dramatică: „A trecut mai mult de o lună și jumătate de când a început toamna, dar vremea nu s-a răcit prea mult și aproape că nu a plouat deloc. Pământul este însetat și se confruntă cu o penurie de apă. Fermierii au multe probleme. De aceea suntem aici, pentru a-I cere lui Dumnezeu să ne trimită ploaia Sa binefăcătoare.”
Din cauza penuriei, autoritățile au raționalizat alimentarea cu apă pe timpul nopții în capitală. În ultimele șase luni, populația a redus consumul cu aproape 20%, însă nu suficient pentru a evita o criză majoră. Dacă nu plouă, orașul riscă să fie evacuat până la finalul anului, avertizează președintele Masud Pezeșchian.
Teheranul are o climă secetoasă vara, iar toamnele aduc rareori ploi. În iulie și august, anul acesta au fost declarate două zile nelucrătoare în metropola cu 10 milioane de locuitori pentru a economisi apă și electricitate în plină perioadă de caniculă.
Per total, Iranul a înregistrat cu 40% mai puține precipitații decât media ultimilor aproape 60 de ani, iar în unele provincii deficitul a ajuns la 80%.

