Rețea care trafica români, destructurată în Spania

28 April 2025, 19:22

Autorităţile spaniole au destructurat o reţea de infractori care trafica și exploata zilieri români. 11 persoane au fost arestate.

Victimele erau recrutate din România de membrii unui clan, care le promitea locuri de muncă la ferme din diferite regiuni ale Spaniei. Însă, odată ajunși acolo, oamenii erau forțați să lucreze 12 ore pe zi, de luni până duminică, în schimbul a doar 70 de euro, săptămînal.

Locuiau în spații supraaglomerate și insalubre, în condiţii pe care autorităţile spaniole le-au descris caq fiind subumane.

Documentele de identitate le erau confiscate, erau supuși la amenințări constante și supravegheați permanent, fiind instruiți să nu-și părăsească locuinţele.

Unul dintre membrii avea deja emis pe numele său un mandat de arestare în România pentru abuz sexual și agresiune asupra minorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite