Restricţii de apă în 658 de localităţi din cauza secetei. Cele mai mari probleme sunt în Botoşani, Vaslui, Iaşi şi Vrancea. Două râuri din zona hidrografică Argeş-Vedea au secat complet
Sunt restricții la alimentarea cu apă, din cauza secetei, în 658 de localităţi, din care 270 nu au sisteme centralizate de apă şi au fântâni secate. Două râuri – Glavacioc şi Sabar – din zona hidrografică Argeş-Vedea au secat complet, a anunţat, luni, Administraţia Naţională Apele Române.
“În prezent, 388 de localităţi, din care 8 oraşe/municipii (Târgu Lăpuş, Hârlău şi parţial oraşele Novaci, Paşcani, Târgu Neamţ, Solca, Dorohoi şi municipiul Iaşi) dispun de sisteme centralizate de alimentare cu apă şi sunt afectate de deficitul rezervei de apă, alimentarea cu apă fiind asigurată cu dificultate, cu restricţii/intermitent în anumite intervale orare”, explică ANAR.
Judeţele cele mai afectate sunt: Botoşani – 114 localităţi, Iaşi – 85 localităţi, Vrancea – 36 localităţi, Gorj – 28 localităţi, Bacău – 17 localităţi, Bihor – 15 localităţi, Neamţ – 13 localităţi, Maramureş şi Galaţi -11 localităţi, Vaslui -10 localităţi, Mehedinţi – 9 localităţi, Dâmboviţa şi Argeş – 7 localităţi, Braşov şi Giurgiu – 6 localităţi, Hunedoara – 4 localităţi, Olt – 3 localităţi, Teleorman şi Suceava – 2 localităţi, Caraş-Severin şi Dolj -1 localitate.
Două râuri au secat complet
Seceta prelungită a afectat 270 de localităţi care nu dispun de sisteme centralizate de alimentare cu apă, ci doar de surse individuale, au fântânile secate.
Cele mai multe localităţi aflate în această situaţie sunt în judeţele: Botoşani -154 localităţi din care şi Municipiul Dorohoi, Vaslui – 60 localităţi, Bacău – 18 localităţi, Neamţ – 12 localităţi, Iaşi – 7 localităţi, Galaţi – 5 localităţi, Olt, Prahova şi Suceava -3 localităţi, Mehedinţi, Vrancea şi Gorj – 1 localitate.
Râul Glavacioc (staţia hidrometrică Crovu) şi râul Sabar (staţia hidrometrică Poenari), din spaţiul hidrografic Argeş-Vedea, au secat complet.
Coeficientul de umplere în principalele 40 de lacuri de acumulare este de 75%, ţinta stabilită pentru sfârşitul lunii august, iar volumul este de 3,27 miliarde de metri cubi de apă, în scădere faţă de cât era la începutul lunii iulie (3,5 miliarde de metri cubi de apă).
Debitele Dunării, sub sub media multianuală a lunii august
Debitele Dunării, la intrarea în ţară, sunt în jurul valorii de 2.900 mc/s şi vor ajunge în data de 2 septembrie la 2.600 mc/s, sub media multianuală a lunii august (4.300 mc/s) şi septembrie (3.800 mc/s). În august 2022, debitele Dunării erau în jurul valorii de 1.750 mc/s. Minimul istoric a fost atins în anul 2003 la valoarea de 1.500 mc/s, explică ANAR, citată de Agerpres.
Sectoarele de pe Dunăre şi braţele sale (Măcin, Borcea, Chilia, Tulcea şi Sulina), aferente a 49 localităţi, se află în faza de atenţionare-avertizare.
Iar 42 de sectoare din cele 120 de secţiuni de monitorizare ale secetei (relevante pentru folosinţele de apă) se află sub debitele minime necesare satisfacerii cerinţelor de apă.
Vezi și: Seceta limitează serios și producția de energie electrică, iar efectele se văd pe bursă
Pentru centrala nucleară Cernavodă, nu sunt probleme privind alimentarea cu apă, dă asigurări ANAR.
“Nivelul Dunării de la mira de la staţia hidrometrică Cernavodă este de -1,14 metri, până la aplicarea treptei I de restricţii, există o diferenţă de nivel de 48 cm”, mai arată Administraţia Naţională Apele Române.
Citește și: Seceta şi canicula îşi arată efectele. Multe fântâni, râuri, lacuri şi baraje au rămas fără apă

