Republica Moldova a sărbătorit 33 de ani de independență alături de liderii statelor baltice, aflați la Chișinău

27 August 2024, 08:50 (actualizat 27 August 2024, 19:01)

Republica Moldova sărbătorește astăzi de ani de la proclamarea independenței față de URSS. Liderii statelor baltice, singurele foste republici sovietice care au aderat la UE, au mers la Chişinău şi au semnat, alături de premierul moldovean Dorin Recean, o declarație comună de sprijin pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Preşedinta Maia Sandu, care nu a participat la evenimente din cauză că are Covid, i-a îndemnat pe moldoveni, printr-un mesaj video, să muncească pentru un viitor în pace și bunăstare.

Sărbătoarea a început cu depuneri de coroane şi continuă cu concerte în centrul Chişinăului, pe parcursul a trei zile.

Aflată în plin proces de aderare la Uniunea Europeană, Republica Moldova și-a sărbătorit ziua independenței împreună cu liderii Letoniei, Lituaniei și Estoniei, țări care aniversează 20 de ani de când sunt membre ale Uniunii Europene

Cândva uniți de limba rusă în cadrul Uniunii Sovietice, liderii statelor baltice și Republicii Moldova au explicat în engleză avantajele și dificultățile procesului de aderare la Uniunea Europeană.

Mesajul a fost cât se poate de clar: Uniunea Europeană e cea mai bună cale pentru viitor, iar Chișinăul se poate baza pe sprijinul statelor baltice

Republica Moldova a deschis negocierile de aderare la Uniunea Europeană, iar autoritățile de la Chișinău își propun că țara să devină membră a Uniunii în 2030.

Pe 20 octombrie, simultan cu alegerile prezidențiale va avea loc și un referendum prin care moldovenii vor fi consultați cu privire la aderarea la Uniunea Europeană.

Ziua Independenței este sărbătorită la nivel național în toate satele și orașele cu depuneri de flori, expoziții, competiții sportive, concerte și acțiuni comemorative dedicate aniversării a 33 de ani de la proclamarea Independenței Republicii Moldova. 

Pe data de 28 august, în Piața Marii Adunări Naționale, se va desfășura cel de-al treilea spectacol – pe scena din Piața Marii Adunări Naționale va cânta interpreta din România – Delia, trupele Alternosfera din Republica Moldova și Okean Elzy din Ucraina. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite