Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost diagnosticată cu Covid-19

26 August 2024, 13:37 (actualizat 26 August 2024, 23:26)

Maia Sandu se simte bine, însă va lipsi de la evenimentele publice două zile, inclusiv de la manifestările legate de Ziua independenței Republicii Moldova, a transmis ea, într-un mesaj video postat pe Facebook.

Dragi prieteni, dragi cetățeni, eu, din păcate, am luat Covid și nu voi putea participa la evenimentele publice de astăzi și de mâine, a spus Maia Sandu, într-o înregistrare postată pe contul ei de Facebook.

Maia Sandu, președinta Republicii Moldova: Eu mă simt bine, nu am alte simptome, decât că sunt puțin mai obosită ca altădată, dar pentru a nu crea riscuri, voi sta izolată în următoarele câteva zile. Vreau să vă rog să fiți atenți, Covid-ul nu a dispărut, atunci când observați că aveți simptome, verificați, faceți teste, discutați cu medicul dumneavoastră. Vă urez sănătate, să aveți grijă de voi!

În Republica Moldova a crescut alarmant numărul cazurilor de Covid-19. Doar în Chișinău, săptămâna trecută, au fost înregistrate 639 de cazuri noi de infecție cu Covid-19, o creștere cu 40%.

Experţii internaţionali au anuntat că circulă o nouă tulpină de COVID-19 denumită FLIRT. Și atenţionează populaţia să respecte normele de igienă şi să evite locurile aglomerate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite