Reprezentanțele diplomatice ale SUA din Orientul Mijlociu, ținte pentru Iran. O dronă a lovit sediul Consulatului din Dubai
Israelul a declanșat noaptea trecută un val masiv de lovituri asupra instalațiilor militare din Iran, după ce Teheranul a inițiat noi atacuri. Forțele israeliene evaluează totodată dacă în clădirea unde ar fi urmat să se decidă următorul lider suprem, complet distrusă într-o lovitură marți, se aflau clerici iranieni. Reprezentanțele diplomatice ale Statelor Unite în Orientul Mijlociu sunt în continuare ținte predilecte ale regimului de la Teheran.
O dronă a țintit noaptea trecută sediul Consulatului Statelor Unite din Dubai.
Marco Rubio – secretarul de stat SUA: “Ultima informație pe care am primit-o cu câteva secunde înainte de a ajunge în fața acestor camere a fost că o dronă, din păcate, a lovit o parcare adiacentă clădirii cancelariei și a provocat un incendiu. În acel loc, toți angajații sunt în siguranță, după cum știți. Ambasadele și punctele noastre diplomatice sunt sub atac direct al unui regim terorist.”
O rachetă balistică a lovit cea mai mare bază militară americană din Orientul Mijlociu – baza aeriană Al Udeid din Qatar, ce găzduiește în jur de 10 mii de militari. Nu sunt victime, potrivit autorităților locale.
Și punctul de comandă CIA din Riad a fost afectat de lovitura unei drone iraniene ce a țintit, acum două zile, reprezentanța diplomatică a Statelor Unite.
Armata Israelului a lovit marți clădirea în care clericii din Consiliul Experților ar fi urmat să se întrunească pentru a decide cine va fi noul lider suprem al Iranului.
Effie Defrin – purtător de cuvânt al IDF, Israel: “Încă evaluăm rezultatele atacului și, dacă vor exista concluzii, vom furniza informații suplimentare.”
Peste 50 de mii de militari, 200 de avioane de luptă, două portavioane și bombardiere din Statele Unite participă la operațiunea “Furia epică”, iar noi forțe, cu o putere de foc masivă, sunt pe drum, a anunţat şeful Comandamentului militar american pentru Orientul Mijlociu.
Brad Cooper – comandantul CENTCOM: “Am afectat masiv apărarea aeriană a Iranului și am distrus sute de rachete balistice iraniene, lansatoare și drone. Bombardierele noastre B-2 și B-1 au executat lovituri chirurgicale asupra mai multor instalații de rachete aflate adânc în teritoriul Iranului. Iar aseară, o forță de bombardiere B-52 a lovit centre de rachete balistice și posturi de comandă și control. De asemenea, scufundăm marina iraniană, întreaga marină.”
Noi explicații despre motivele ce au stat la baza declanșării operațiunii au fost date în Congres.
Marco Rubio – secretarul de stat SUA: Iranul este condus de nebuni, fanatici religioși nebuni. Ei au ambiția de a deține arme nucleare. Acest weekend a reprezentat o ocazie unică de a lua măsuri comune împotriva acestei amenințări.
Israelul a anunțat că își va redeschide, treptat, de la noapte, spațiul aerian pentru a-și aduce acasă, în siguranță, cetățenii.

