Reluarea traficului prin Ormuz, mai dificilă decât se credea. Navele evită strâmtoarea, iar prețurile ar putea rămâne ridicate
Reluarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz se dovedește mai dificilă decât se anticipa. Chiar dacă această rută maritimă vitală s-ar redeschide complet și petrolul sau alte mărfuri ar putea fi transportate din nou, situația nu va reveni rapid la normal, notează CNN.
Motivul este că navele care ies încărcate trebuie să fie înlocuite de vase goale care să intre în Golf pentru a prelua noi transporturi. Experții spun însă că operatorii de transport maritim nu vor trimite nave în Golful Persic atât timp cât există riscul ca armistițiul dintre Statele Unite și Iran să fie doar temporar.
Proprietarii de petroliere și companiile de asigurări nu vor permite navelor să reintre în Golf dacă există posibilitatea ca acestea să rămână blocate acolo săptămâni întregi, spune Lale Akoner, analist global de piețe la eToro.
„Un armistițiu de doar două săptămâni, și încă unul fragil, nu oferă încrederea necesară operatorilor de transport”, a explicat ea. Fără nave noi care să intre în Golf pentru a încărca petrol, îngrășăminte sau alte mărfuri esențiale, beneficiile ieșirii navelor deja încărcate vor fi de scurtă durată. În aceste condiții, penuriile și prețurile ridicate la petrol și alte produse ar putea continua luni de zile.
Pentru ca situația să revină la normal, mai întâi trebuie să plece din Golf navele care au rămas blocate acolo. Deocamdată acest lucru nu se întâmplă, spune Matt Smith, analist al companiei de date comerciale Kpler.
„Aproape nimeni nu are suficientă încredere pentru a traversa strâmtoarea”, afirmă el. În mod normal, peste 100 de petroliere tranzitează zilnic Strâmtoarea Ormuz, însă acum numărul lor a scăzut la 10 sau chiar mai puține.
Chiar dacă armistițiul va inspira încredere, fluxul de nave va fi dominat inițial de vase care ies din Golf. Potrivit lui Smith, aproximativ 400 de petroliere încărcate așteaptă să plece, în timp ce doar aproximativ 100 de petroliere goale sunt pregătite să intre pentru noi încărcături. Chiar dacă strâmtoarea s-ar redeschide imediat, ar putea dura până în iulie pentru ca fluxul de petrol să revină la nivel normal.
Problema afectează și transportul de mărfuri în containere, esențial pentru livrarea de alimente și alte bunuri de care statele din Golf depind, dar și pentru exporturi precum îngrășămintele sau rășinile industriale.
Aproximativ 100 de nave container așteaptă să iasă din regiune, însă aproape niciuna nu este pregătită să intre, spune Peter Tirschwell, vicepreședinte pentru transport maritim și comerț la S&P Global Market Intelligence.
În aceste condiții, aproximativ 30% din îngrășămintele produse la nivel mondial în regiune ar putea rămâne blocate luni de zile, până când vor exista suficiente nave pentru a le transporta. La fel ca în cazul petrolului, transportul maritim este practic singura cale de a muta aceste mărfuri.
„Nu există capacitatea necesară pentru a redirecționa ușor aceste transporturi pe alte rute”, a explicat Tirschwell.

