Relatare din Rahova. A doua zi de la explozie. Oamenii și-au recuperat din bunuri și animalele de companie

18 October 2025, 20:54

Azi, în cartierul bucureștean Rahova, în jurul blocului devastat de explozie a fost agitație mare. Sunt multe lucruri de pus la punct, în paralel cu ancheta specialiștilor. Adelin Petrișor a relatat pe parcursul zilei de la locul tragediei. 

La lăsarea serii este liniște în zonă. Sunt doar zeci de polițiști și de jandarmi, care păzesc blocurile evacuate.

Până la ora 18.00 a fost un continuu du-te-vino. Zeci de polițiști și criminaliști au făcut cercetări. Au fost și zeci de locatari din blocurile mai puțin afectate de explozie, care au putut să intre în case.

Au stat la rând, au așteptat, au fost luați pe rând de câte un polițist, au mers acasă și au plecat cu sacoșe, geamantane, pisici, câini care, timp de 24 de ore, au stat singuri în casă.

O doamnă mi-a povestit că a fost nevoită sa-și lase cei doi peruși în balcon, pentru că urma să stea în afara Bucureștiului, la copilul ei.

Aproape toți cei cu care am vorbit au spus că nu au vrut să se ducă la hotel, au stat la rude sau la prieteni.

În aripa în care a fost explozia, unde două etaje au fost pulverizate, nu s-a putut intra. Potrivit ultimelor date, de acolo au fost evacuați 114 oameni, iar din celelalte aripi au fost evacuați în jur de 400. Deci, aproximativ 500 de locatari depind acum de autorități. Li s-a oferit cazare la hotel – sunt deja acolo cam 50 de oameni – iar de luni ar putea fi duși în apartamente închiriate de primărie pe termen mediu sau lung.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite