Regele Abdullah al Iordaniei afirmă că forțele internaționale nu vor dori să impună pacea în Gaza. ”Dacă nu găsim un viitor pentru israelieni și palestinieni și o relație între lumea arabă și musulmană și Israel, suntem condamnați”

Donald Trump și Regele Abdullah al Iordaniei / Profimedia Images
27 October 2025, 09:54

Regele Abdullah al Iordaniei a declarat pentru BBC că mai multe state ar refuza să li se ceară să „impună” pacea în Gaza dacă ar fi desfășurate conform planului de încetare a focului propus de Trump.

Conform planului de pace în 20 de puncte al președintelui american Donald Trump, statele arabe și partenerii internaționali ar urma să trimită forțe de stabilizare care „vor instrui și sprijini forțele de poliție palestiniene verificate din Gaza și vor consulta Iordania și Egiptul, care au o vastă experiență în acest domeniu.” Hamas ar trebui să se dezarmeze și să renunțe la controlul politic asupra teritoriului.

„Care este mandatul forțelor de securitate din interiorul Gaza? Și sperăm că este unul de menținere a păcii, pentru că, dacă este de impunere a păcii, nimeni nu va dori să se atingă de asta”, a declarat Regele Abdullah.

Într-un interviu exclusiv pentru BBC Panorama, el a spus că Iordania și Egiptul sunt dispuse să instruiască forțele de securitate palestiniene.

„Menținerea păcii înseamnă să stai acolo susținând forța de poliție locală, palestinienii, pe care Iordania și Egiptul sunt dispuși să o instruiască în număr mare, dar asta necesită timp. Dacă ne-am plimba prin Gaza în patrule cu arme, aceasta nu este o situație în care vreo țară ar dori să se implice.”

Comentariile regelui reflectă preocuparea Statelor Unite și a altor națiuni de a fi implicate într-un conflict continuu între Hamas și Israel sau între Hamas și alte grupuri palestiniene. Regele Abdullah a spus că nu va trimite forțe iordaniene în Gaza deoarece țara sa este „prea apropiată politic” de situație. Mai mult de jumătate din populația Iordaniei este de origine palestiniană, iar de-a lungul decadelor, țara a primit 2,3 milioane de refugiați palestinieni care fugiseră din războaiele anterioare cu Israelul, cel mai mare număr din regiune.

Întrebat dacă are încredere că Hamas își va respecta promisiunea de a renunța la orice rol politic în Gaza, el a răspuns: „Nu îi cunosc, dar cei care lucrează foarte aproape de ei, Qatar și Egipt, sunt foarte, foarte optimiști că vor respecta acest lucru.

„Dacă nu rezolvăm această problemă, dacă nu găsim un viitor pentru israelieni și palestinieni și o relație între lumea arabă și musulmană și Israel, suntem condamnați”. Principalele eforturi de mediere în timpul războiului au fost realizate de Qatar și Egipt, lucrând împreună cu Statele Unite.

„Nu-l putem pierde. Ne-am pierdut deja tatăl, casa și visele”. Copiii bolnavi din Gaza mor în timp ce așteaptă evacuarea

În două secții ale Spitalului Nasser din Gaza zac doi băieți de 10 ani, unul împușcat de armata israeliană și paralizat de la gât în jos, altul cu o tumoare pe creier. Acum, că este în vigoare un armistițiu fragil, ei se numără printre cei aproximativ 15.000 de pacienți despre care Organizația Mondială a Sănătății (OMS) spune că au nevoie urgentă de evacuare medicală.

Evacuarea copiilor răniți și bolnavi din Gaza

Iordanienii au făcut parte dintr-un efort internațional de a livra ajutor în Gaza și de a evacua copii bolnavi și răniți. Regele a survolat teritoriul în trei misiuni, lansând ajutoare.

„Am văzut-o cu propriii mei ochi și modul în care noi, ca comunitate internațională, permitem să se întâmple asta este uluitor”, a spus el.

Regele a cerut sprijinul președintelui Trump pentru evacuarea a 2.000 de copii palestinieni grav bolnavi din Gaza. Într-o întâlnire la Casa Albă cu monarhul iordanian, în februarie, Trump a numit gestul „frumos”.

De atunci, 253 de copii au fost evacuați în Iordania. În total, peste 5.000 au fost evacuați medical, majoritatea către Egipt, Emiratele Arabe Unite și Qatar. Peste 15.000 de locuitori ai Gaza așteaptă în continuare evacuarea, inclusiv aproximativ 3.000 de copii, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății.

Pentru ca copiii și însoțitorii lor să părăsească teritoriul, aceștia trebuie să treacă printr-un control de securitate cuprinzător efectuat de Israel și țările gazdă. Organizația Mondială a Sănătății a descris procesul ca fiind „exasperant de lent”.

Grupul militar israelian care supervizează ajutorul pentru Gaza, Cogat, insistă că acordă „o mare importanță” facilitării ajutorului umanitar către Gaza, inclusiv evacuarea pacienților cu „afecțiuni medicale complexe”. Se subliniază necesitatea verificărilor de securitate pentru persoanele care călătoresc prin teritoriul israelian.

În interviul său pentru Panorama, Regina Rania a Iordaniei a criticat comunitatea internațională pentru, după cum a spus ea, eșecul de a opri războiul timp de doi ani.

„Știți ce înseamnă să fii părinte în ultimii doi ani? Să-ți vezi copiii suferind, flămânzi, tremurând de frică și să fii neputincios să faci ceva în privința asta și să știi că întreaga lume privește și nu face nimic. Acest coșmar este coșmarul oricărui părinte, dar pentru palestinieni a fost realitatea zilnică în ultimii doi ani.”

Regina, care este de origine palestiniană, l-a lăudat pe președintele Trump pentru eforturile sale de a obține încetarea focului între Israel și Hamas. Ea a spus că a folosit sprijinul diplomatic, militar și financiar al Americii ca pârghie asupra Israelului.

„În favoarea lui, Trump a fost primul președinte după mult timp care a aplicat cu adevărat presiune asupra Israelului. Înainte, când treceau anumite limite, președintele american spunea doar câteva cuvinte de mustrare sau primeau o palmă ușoară. Președintele Trump l-a determinat pe [prim-ministrul israelian Benjamin] Netanyahu să accepte încetarea focului. Și sper că va continua să se implice în acest proces.”

Israelul a acuzat în mod repetat Hamas că prelungește războiul prin refuzul de a elibera ostaticii israelieni și că organizația, interzisă ca grup terorist de Regatul Unit, SUA și UE, a folosit civili ca scuturi umane în Gaza. Conform ministerului sănătății din Gaza condus de Hamas, peste 68.000 de persoane au fost ucise de la invazia israeliană a Gaza.

Invazia Israelului a urmat atacului din 7 octombrie comis de Hamas, în care peste 1.200 de persoane, majoritatea civili israelieni, au fost ucise și 251 luate ostatice în Gaza. De atunci, mandate de arestare pentru presupuse crime de război au fost emise de Curtea Penală Internațională împotriva lui Netanyahu și fostului ministru al apărării Yoav Gallant, precum și împotriva comandantului militar al Hamas, Mohammed Deif, deși Hamas a confirmat ulterior că acesta a fost ucis într-un atac aerian.

Semnarea acordului de încetare a focului propus de Trump a dus și la eliberarea a 20 de ostatici israelieni vii din Gaza, continuându-se eforturile de recuperare a rămășițelor celor decedați. Israelul a eliberat 250 de prizonieri palestinieni condamnați pentru crime, inclusiv omucideri și atacuri letale împotriva israelienilor, și aproximativ 1.700 de deținuți din Gaza care au fost reținuți de Israel fără acuzații.

Întrebată dacă crede că este posibilă o pace durabilă, Regina Rania a spus că speranța nu este naivă, ci o formă de sfidare.

„Cred cu adevărat că palestinienii și israelienii pot coexista unii lângă alții”, a spus ea. „În atmosfera actuală, există prea multă animozitate, prea multă furie, durere, ură și cinism între cele două popoare pentru a putea realiza pacea de unii singuri. Nu sunt naivă aici. Dar cred că, cu impulsul comunității internaționale, acesta este singurul mod. De nenumărate ori în ultimii doi ani, speranța a părut evazivă. Alegerea speranței nu a fost ușoară… este greu, este apăsătoare. Dar este singura cale care nu neagă palestinienii, nu trădează lupta lor și nu trădează umanitatea noastră.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite