„Nu-l putem pierde. Ne-am pierdut deja tatăl, casa și visele”. Copiii în stare critică din Gaza mor în timp ce așteaptă ca Israelul să permită evacuarea

Peste 20.000 de decese de copii, în Gaza / Fâşia Gaza
25 October 2025, 08:40 (actualizat 25 October 2025, 09:16)

În două secții ale Spitalului Nasser din Gaza zac doi băieți de 10 ani, unul împușcat de armata israeliană și paralizat de la gât în ​​jos, altul cu o tumoare pe creier. Acum, că este în vigoare un armistițiu fragil, ei se numără printre cei aproximativ 15.000 de pacienți despre care Organizația Mondială a Sănătății (OMS) spune că au nevoie urgentă de evacuare medicală.

Ola Abu Said stă lângă patul fiului ei, Amar. Familia sa spune că acesta se afla în cortul lor din sudul Gazei când a fost lovit de un glonț rătăcit tras de o dronă israeliană. Băieţelul este paralizat din cauza glonţului blocat între două vertebre.

„Are nevoie urgentă de o operație”, spune Ola, „dar este complicată. Medicii ne-au spus că i-ar putea cauza moartea, un accident vascular cerebral sau o hemoragie cerebrală. Are nevoie de o operație într-un loc bine echipat.”

În acest moment, spitalele din Gaza sunt într-o stare critică.

Stând lângă patul fratelui ei mai mic, Ahmed al-Jadd, sora sa, Shahd, spune că fratele ei a fost o alinare constantă pentru ea în timpul celor doi ani de război și strămutare.

„Are doar 10 ani și când situația noastră s-a înrăutățit atât de mult, obișnuia să iasă și să vândă apă ca să ne ajute să adunăm niște bani”, spune ea. Acum câteva luni, a dat primele semne de boală.

„Lui Ahmad i s-a lăsat gura într-o parte”, explică Shahd. „Odată îmi tot spunea: «Shahd, mă doare capul» și i-am dat pur și simplu paracetamol, dar mai târziu, mâna dreaptă nu s-a mai mișcat.”

Fosta studentă își dorește cu disperare ca fratele ei să călătorească în străinătate pentru a-i fi extirpată o tumoră.

„Nu-l putem pierde. Ne-am pierdut deja tatăl, casa și visele”, spune Shahd. „Când a avut loc armistițiul, ne-a dat o mică speranță că poate exista o șansă de 1% ca Ahmed să poată călători și să fie tratat.”

Miercuri, OMS a coordonat primul convoi medical care a ieșit din Gaza de la începutul fragilului armistițiu, pe 10 octombrie. Acesta a transportat 41 de pacienți și 145 de îngrijitori la spitale din străinătate prin punctul de trecere Kerem Shalom din Israel, iar ambulanțele și autobuzele au dus grupul în Iordania. Unii au rămas acolo pentru îngrijiri.

Agenția ONU a cerut creșterea rapidă a numărului de evacuări medicale pentru a face față miilor de cazuri de bolnavi și răniți. Dorește să poată scoate pacienții prin punctul de trecere a frontierei Rafah din Gaza cu Egiptul, așa cum a făcut-o anterior.

Cu toate acestea, Israelul a declarat că menține punctul de trecere închis până când Hamas își „îndeplinește” angajamentele asumate în temeiul acordului.

Într-o conferință de presă de joi, șeful OMS, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat că „cea mai importantă măsură” ar fi dacă Israelul ar putea permite pacienților din Gaza să fie tratați în Cisiordania ocupată, inclusiv în Ierusalimul de Est, așa cum se întâmpla înainte de război.

Înalți oficiali ai UE și miniștri de Externe din peste 20 de țări – inclusiv Marea Britanie – au solicitat anterior acest lucru, oferind „contribuții financiare, furnizarea de personal medical sau echipamente necesare”. „Sute de pacienți ar putea fi tratați ușor și eficient într-un timp scurt dacă această rută s-ar redeschide către Rețeaua de Spitale din Ierusalimul de Est și spitalele din Cisiordania”, spune dr. Fadi Atrash, directorul general al Spitalului Augusta Victoria de pe Muntele Măslinilor.

„Putem trata cel puțin 50 de pacienți pe zi pentru chimioterapie și radioterapie și chiar mai mult decât atât. Alte spitale pot face o mulțime de intervenții chirurgicale”, îmi spune medicul.

„Trimiterea lor către Ierusalimul de Est este cea mai scurtă şi eficientă cale, pentru că avem mecanismul. Vorbim aceeași limbă, suntem aceeași cultură, în multe cazuri avem dosare medicale pentru pacienții din Gaza. Aceștia primesc tratament în spitalele din Ierusalimul de Est de mai bine de un deceniu înainte de război.”

BBC a întrebat Cogat, organismul israelian de apărare care controlează punctele de trecere a frontierei din Gaza, de ce nu este aprobată ruta medicală. Cogat a spus că este o decizie a eșalonului politic și a trimis întrebările către Biroul premierului, care nu a oferit explicații suplimentare.

După atacurile conduse de Hamas din 7 octombrie 2023, Israelul a invocat motive de securitate pentru a nu permite pacienților din Gaza să intre în alte teritorii palestiniene. De asemenea, a subliniat că principalul său punct de trecere pentru persoane de la Erez a fost vizat de luptătorii Hamas în timpul atacului.

Ministerul Sănătății din Gaza, condus de Hamas, afirmă că cel puțin 740 de persoane, inclusiv aproape 140 de copii, au murit în timp ce se aflau pe listele de așteptare.

La spitalul Nasser, directorul de pediatrie și maternitate, dr. Ahmed al-Farra, își exprimă frustrarea.

„Este cel mai dificil sentiment pentru un medic să fie prezent, capabil să diagnosticheze o afecțiune, dar incapabil să efectueze testele esențiale și lipsit de tratamentele necesare”, spune dr. al-Farra. „Acest lucru s-a întâmplat în atât de multe cazuri și, din păcate, există pierderi zilnice de vieți omenești din cauza lipsei noastre de capacități.”

În ultima săptămână, în incinta spitalului, a avut loc o înmormântare pentru Saadi Abu Taha, în vârstă de opt ani, care a murit din cauza cancerului intestinal.

O zi mai târziu, Zain Tafesh, în vârstă de trei ani, și Luay Dweik, în vârstă de opt ani, au murit din cauza hepatitei.

Fără acțiuni concrete, vor fi tot mai mulți locuitori din Gaza care nu vor avea șansa să trăiască în pace.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite