Reforma administrației locale, un alt test pentru coaliție. Cea mai mare opoziție față de aceasta, spun surse politice, o fac PSD și UDMR
Coalitia de guvernare s-a blocat în reforma administraţiei locale de unde ar trebui să fie daţi afară angajaţi din primării. Iar cea mai mare opoziţie vine, potrivit unor surse politice, de la PSD şi UDMR. Aşa se explică eşecul întâlnirilor de ieri ale coalitiei. Iar la întâlnirea cu primarii, şeful guvernului nu a mai participat. Nici în privinţa plafonării adaosului comercial pentru alimentele de bază nu s-a luat vreo decizie.
Alina Sorocean, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte despre ce s-a stabilit: În coaliția de guvernare, reprezentanții formațiunilor politice, PNL, PSD, UDMR și USR au discutat din nou despre acel pachet care vizează reducerea posturilor în administrația locală, asta pentru că la jumătatea lunii septembrie trebuia să fie o decizie în privință acestui pachet. Însă nu s-a luat nicio decizie și asta pentru că au venit alte propuneri din partea Partidului Social-Democrat.
În momentul de față sunt două variante pe masă. Una prevede restructurări în proporție de 40% din totalul numărului de locuri din administrația locală, asta însemnând că 13.000 de oameni, 10% mai exact, ar putea să plece acasă. Iar a doua variantă este ce a venit din partea Partidului Social-Democrat și anume să fie redusă anvelopa salarială pentru administrația locală, să fie stabilit un plafon pentru ca salariile să nu sară mai sus de acel plafon. Însă este o variantă care nu a fost îmbrățișată cel puțin până în acest moment de Ilie Bolojan. Surse susțin că în fața colegilor din Partidul Național Liberal, pentru că a fost o ședință în acest partid, Ilie Bolojan a spus că va analiza și această variantă, însă mai degrabă este de acord cu restructurarea personalului.
În același timp a fost o discuție și la Palatul Victoria între grupul de lucru al Guvernului și primarii, au venit mai mulți primari din țară, care au spus că au pregătit mai multe amendamente, dar doreau să le discute cu Ilie Bolojan, având în vedere că premierul nu a mai ajuns la această discuție, nici domniile lor nu au vrut să prezinte aceste amendamente, însă spun că speră ca săptămâna viitoare să se ajungă la o concluzie în privința acestui pachet.
Iar o altă temă importantă care a fost discutată în coaliție, este cea legată de plafonarea prețurilor la alimentele de bază, pentru că această măsură urmează să expire și să ia în discuție prelungirea acestei măsuri. Însă nici pe această temă nu s-a ajuns la o discuție finală, pentru că Ilie Bolojan dorește o discuție cu retailerii, vineri, o analiză foarte clară și mai apoi o decizie în privința unei eventuale prelungiri a măsurii. Este posibil ca această măsură să fie prelungită cu 3 sau cu 6 luni.

