Reducerea numărului de parlamentari, motiv de supărare în coaliție, la 14 ani de când românii au votat, cu o covârșitoare majoritate, pentru un parlament unicameral și reducerea numărului de parlamentari la 300
Nici n-a reuşit să se înţeleagă pe reforma în administraţie, că acum coaliția are un alt subiect de discuție: reducerea numărului de parlamentari la 300, așa cum au arătat românii că doresc prin referendumul din 2009. USR a repus pe masă un proiect de lege în acest sens, liberalii declară că sunt de acord, dar restul partenerilor de guvernare au obiecții majore. Și cei de la AUR spun că ar vota un asemenea proiect.
Proiectul depus, din nou, de USR în parlament pentru reducerea numărului de parlamentari e noul motiv de disensiune în coaliție.
Cu anumite nuanțe, liberalii sunt de acord cu redimensionarea Parlamentului.
În schimb, UDMR consideră că mai întâi trebuie modificată Constituția, și apoi redus numărul aleșilor. Kelemen Hunor dă asigurări că formațiunea politică pe care o conduce nu va ieși de la guvernare dacă trece un asemenea proiect. Dar, în opinia sa, coaliția va deveni și mai fragilă. Social-democrații susțin argumentele UDMR.
Analistul politic Cristian Andrei spune că, oricum, la următoarele alegeri numărul parlamentarilor trebuie ajustat în raport cu populația actuală a României. El atrage însă atenția că proiectul cu 300 de parlamentari e riscant.
În 2009, simultan cu primul tur al alegerilor parlamentare care aveau să îl reconfirme pe Traian Băsescu președinte, românii au fost chemați si la un referendum consultativ. Alegătorii au votat atunci, cu o covârșitoare majoritate, pentru un parlament unicameral și reducerea numărului de parlamentari la 300. Au trecut 14 ani, iar România are în continuare parlament bicameral si 464 de parlamentari.

