Record de participanți la ”Race for the cure România”. Mii de oameni la cursa pentru viață. TVR, partener media oficial

16 June 2025, 10:16 (actualizat 16 June 2025, 16:17)

Record de participanţi la cursa caritabilă dedicată sănătăţii şi luptei împotriva cancerului la femei. Peste 6000 de persoane de toate vârstele s-au adunat ieri dimineaţă în Piaţeta Regelui din Capitală pentru a atrage atenţia cât de importantă este prevenţia. Cursa a fost organizată de Fundaţia Renaşterea, iar Televiziunea Română a fost partener media oficial al evenimentului.

Angela Mircea a aflat că are cancer în 2016 după un control de rutină la care a programat-o fiica ei. De atunci a luptat cu boala de încă două ori.

Angela Mircea, supravieţuitoare cancer: Prevenția este foarte importantă, drumul este foarte greu, ai nevoie de susținere, ai nevoie de familie, ai nevoie de putere, ai nevoie de foarte multe și decât să trecem prin așa ceva, mai bine să prevenim pentru că acum văd că este boala secolului acest cancer. Stresul, oboseala, lipsa odihnei și faptul că nu ne punem pe noi pe primul plan ajungem să trăim ce nu ne-am dorit să trăim”.

Race for the Cure este cea mai mare cursă internaţională destinată promovării sănătăţii şi luptei împotriva cancerului. În România a ajuns la ediţia a 11-a.

Vedetele Televiziunii Române s-au aflat printre participanţii la cursa caritabilă.

Albertina Ionescu, jurnalist TVR:Fac parte din categoria familiilor în care o persoană a fost diagnosticată și, din păcate, nu mai este printre noi, mama mea, care s-a întâmplat acum mult timp. Nu există această conștientizare, s-a întâmplat acum mai bine de 20 de ani și sunt convinsă că dacă atunci când mămica mea ar fi fost în viață, ar fi avut parte de informație, ar fi știut să meargă la control, ar fi știut să aibă grija de ea și ar fi supraviețuit, sunt convinsa de asta, dar din păcate nu a fost să fie așa”.

Diana Brâncuș, jurnalist TVR: Sunt aici pentru că susțin viața și pentru că vreau ca fiecare persoană să înțeleagă că un simplu control de rutină, chiar dacă nu ai niciun semn, poate face diferența între ceva foarte grav și o viață sănătoasă”.

Mădălina Chițu, jurnalist TVR: “Prezența mea astăzi aici este atât  un gest de susținere pentru supraviețuitoarele cancerului, dar și un îndemn pentru ca româncele să vina și să-și facă un simplu control cel puțin o dată pe an, pentru că în ziua de astăzi cancerul este o boală care se tratează dacă este descoperită la timp”.

Loredana Iordache, jurnalist TVR: “Cred că misiunea noastră, a persoanelor publice, cu atât mai mult cu cât lucrăm la Televiziunea Română este să informăm corect și să promovam puternic astfel de evenimente care pot salva vieți. Până la urmă, toate femeile trebuie să știe cât de importantă este prevenția și sănătatea, în general”.

Toate fondurile strânse din donaţii şi vânzarea biletelor sunt direcționate către programe de investigații medicale gratuite pentru femeile din categorii vulnerabile.

Mihaela Geoană, preşedinta Fundaţiei Renaşterea: “Este singura cursă sută la sută caritabilă, în sensul că toate costurile cursei sunt acoperite de sponsorii noștri, iar banii pe care îi strângem din donațiile participanților se folosesc numai la teste gratuite, mamografii. S-au făcut deja peste 38.000 de teste gratuite în unitățile mobile iar în clinica noastră din București s-au făcut peste 120.000 de analize”.

În Romania, cancerul de sân, colorectal și cel de col uterin sunt pe primele trei locuri ca incidență în rândul femeilor. Programele de diagnosticare timpurie au fost salvatoare pentru mai bine de 80% dintre femeile care au mers la medic la timp.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite