”Race for the Cure”: mii de oameni au alergat într-o cursă dedicată sănătății femeilor și luptei contra cancerului de sân. Startul a fost dat de zeci de supravieţuitoare. TVR, partener media al evenimentului
Centrul Capitalei a devenit astăzi roz. Pe marile bulevarde, mii de oameni, de toate vârstele, au alergat, chiar şi pe ploaie, kilometri întregi la cea mai mare cursă dedicată sănătății femeilor și luptei împotriva cancerului de sân: ‘Race for the Cure’. Startul a fost dat de zeci de supravieţuitoare, care prin prezenţa lor la eveniment au transmis un mesaj de susţinere pentru femeile care luptă cu această boală, dar şi de conştientizare a importanţei screeningului. Televiziunea Română a fost partener media la eveniment.
Mesajul este unul de susținere și de încurajare pentru femeile diagnosticate cu cancer mamar, una dintre cele mai frecvente boli întâlnite în rândul femeilor, dar și o boală care provoacă printre cele mai multe decese.
Fiecare pas este, mai exact, o șansă la viață pentru femeile din mediul defavorizat sau pentru femeile care nu își permit să meargă și să-și depisteze această formă de cancer din cauza situației financiare.
Două înscrieri la această cursă a însemnat un test Babeș-Papanicolau, iar 6 înscrieri vor oferi o mamografie gratuită pentru femeile din mediile defavorizate.

”Race for the Cure” este cea mai mare cursă de solidaritate și de luptă pentru sănătatea femeilor care sunt din zone defavorizate, iar această cursă se organizează în 32 de țări.
Cursa a început la ora 10:00. Mii de participanți au luat startul, iar evenimentul a fost deschis chiar de supraviețuitoare, care au transmis la unison următorul mesaj: Mergeți, faceți-vă analizele în fiecare an, pentru că această boală poate fi depășită. Această boală poate fi vindecată doar dacă este depistată în stadiul incipient.
Fondurile strânse vor fi folosite pentru investigații medicale gratuite și programe de sprijin dedicate femeilor diagnosticate cu cancer.
Mihaela Geoană, președintele Fundației Renașterea: „Se știe că un cancer, orice tip de cancer, dar mai ales cancerele de sân și de col uterin, depistate de vreme în stadiul unu-doi, sunt vindecabile în proporție de peste 80%. Toate fondurile pe care le strângem se duc către a oferi teste medicale gratuite chiar cu această unitate mobilă, care face mamografii digitale și merge în zone rurale și în orașe mici.”
Cancerul mamar este cea mai frecventă afecțiune oncologică la femei, în România. Anual peste 12 mii de cazuri noi sunt depitate. Boala este principala cauză de mortalitate prin cancer în rândul femeilor de la noi din țară.

