Au început înscrierile pentru Race for the Cure România. Fundația Renașterea organizează o nouă cursă caritabilă

Fundația Renașterea a deschis înscrierile pentru cursa caritabilă Race for the Cure România, care va avea loc pe 23 mai 2026, în București, cu startul în zona Rondului Kiseleff. Evenimentul promovează sănătatea femeii și strânge fonduri pentru investigații medicale gratuite. Loredana Iordache a vorbit cu preşedintele Fundaţiei Renaşterea, Mihaela Geoană. TVR este partener media al evenimentului.

Jurnaliştii TVR se alătură Race for the Cure, cea mai mare cursă dedicată luptei împotriva cancerului la femei

Pe 15 iunie, Race for the Cure va alinia şi o mulţime de vedete din România la linia de start în cursa care înseamnă mai mult decât alergare. Cu fondurile strânse, Fundaţia Renaşterea oferă investigaţii gratuite şi ajutor în lupta cu cancerul la femei. Şi jurnaliştii TVR vor alerga pentru prevenţia care salvează vieţi.

Race for the Cure. O cursă caritabilă, la care fiecare înscriere a reprezentat un test medical gratuit destinat femeilor din medii defavorizate, pentru depistarea cancerului la sân

Peste 5.000 de oameni au alergat la Maratonul pentru Sănătate. Fondurile strânse vor fi folosite pentru a le oferi teste gratuite femeilor din medii defavorizate. Este și un mod prin care se trage un semnal de alarmă că numărul pacientelor cu cancer la sân este tot mai mare de la un an la altul. Cei care nu au putut alerga au avut opțiunea să se plimbe un kilometru pentru aceeași cauza. TVR este partener media în cadrul "Race for the Cure".

Race for the Cure | Cursă caritabilă pentru lupta cu cancerul de sân. Televiziunea Română este partener media al evenimentului

Cea mai mare cursă caritabilă va avea loc pe 11 iunie pe esplanada din fața Stadionului Național Arcul de Triumf din Capitală. Race for the Cure are ca scop promovarea sănătății femeii și luptei împotriva cancerului de sân. Iar fiecare înscriere reprezintă un test medical gratuit pentru doamne și domnișoare. Televiziunea Română este partener media al evenimentului.

Doi din cinci români vor face cancer. Cum vor autoritățile să-i facă pe români să meargă la doctor cât mai devreme

Românii care ignoră controalele medicale preventive ar putea fi sancţionaţi, ca în alte ţări. Să li se deconteze doar parţial serviciile medicale, e o soluţie la care se gândesc Ministerul Sănătăţii şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. Autorităţile speră că astfel ar fi stimulaţi să meargă la doctor şi să descopere la timp bolile. În România, se estimează că două din cinci persoane vor face cancer, iar depistarea precoce e salvatoare.

Ultima Oră

Cele mai citite