„Curse cu rățuște” la Cluj Napoca și la Timișoara, pentru copiii suferinzi
„Cursa de Rățuște”, unul dintre cele mai cunoscute evenimente caritabile din Cluj-Napoca, a revenit de Ziua Copilului. A fost dedicată sprijinului pentru îngrijirea paliative a celor mici. Apele Someșului Mic au purtat nu doar mii de rățuște galbene, ci și speranțele unor copii care au nevoie de ajutor. Fiecare rățușcă lansată la apă a devenit simbolul unei fapte bune. Și pe Bega a fost o cursă caritabilă pentru dotarea Spitalului de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara.
Mii de clujeni au urmărit spectacolul de pe malul Someșului. Competiția plină de culoare și veselie a avut în spate o cauză profundă: susținerea îngrijirii paliative pediatrice și a copiilor care se luptă, zi de zi, cu boli grave la Centrul de Îngrijiri „Sfântul Hristofor”.
Bucuria celor prezenți s-a împletit cu dorința de a oferi ajutor acolo unde e mare nevoie. Mii de rățuște au pornit în competiție și la Timișoara. Banii strânși vor fi folosiți pentru dotarea Secției de Neonatologie a Spitalului de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara, cu pătuțuri și aparate de monitorizare pentru nou-născuți.
Pentru bebelușii care au nevoie de o atenție specială din primele clipe de viață, fiecare rățușcă adoptată a înseamnat o șansă în plus. În cei 17 ani de când se organizează cursa rățuștelor, cu fondurile strânse au fost sprijinite spitale, școli și centre din județul Timiș.

