Recolte mai bogate după ploi. Procesatorii nu știu însă dacă vor putea să ieftinească pâinea

3 June 2025, 10:38

Ploile abundente din această perioada i-ar putea ajuta pe fermieri să obţină cele mai mari recolte de cereale din ultimii ani. Dar, probabil, nu la prețurile pe care și le doresc.

În așteptarea secerişului, tarifele au început să scadă. Procesatorii nu știu însă dacă vor putea să ieftinească pâinea, chiar dacă vor cumpăra materii prime mai ieftine. Spun că totul depinde și de politica fiscală a viitorului guvern. 

Daniel Radu a cultivat cereale pe o suprafață de peste 1.000 de hectare în județul Ilfov. În iulie va începe treieratul grâului și mizează pe o recoltă bogată după mai mulți ani secetoși, cu producții mici la hectar.  

Daniel Radu, fermier, jud. Ilfov:Mizăm undeva la 5.500 – 6.000 de kg, dar pe noi ne interesează foarte mult calitatea. În orice caz, soiurile de grâu romanești sunt calitative”.

Recoltele de orz au fost însă afectate de ploile abundente și de vijelii.

„L-au culcat la pământ. Orzul este o cultură mult mai sensibilă. O să fie pierderi, o să fie mai greu de recoltat”, spune Daniel Radu.

Daniel Alexandru, şeful Laboratorului de Agrometeorologie, ANM: Dacă vorbim de (…) grâu și orz de toamnă este un aport semnificativ în ceea ce privește cantitățile de precipitații care au căzut în ultima parte a lunii mai. Luna iunie, trebuie să ținem cont, este o lună ploioasă (…) asemănătoare cu luna mai”.

Prețurile cerealelor sunt mai mici decât în urmă cu un an. În unele zone din sudul țării, kilogramul de grâu se vinde acum cu 80 de bani. Analiștii se așteaptă ca materiile prime să se ieftinească și mai mult odată cu apropierea recoltatului.

Cezar Gheorghe, expert în comerţul cu cereale: “Anul ăsta toți o să intre cu întârziere la recoltare. Și asta va crea o presiune logistică imensă. Și presiunea asta logistică se va resimți la nivel de transporturi. Pentru că se vor încăleca efectiv, orzul, grâul și rapița. S-ar putea efectua o presiune și mai mare pe prețul în fermă”.

Procesatorii nu știu dacă vor putea să ieftinească pâinea, chiar dacă vor cumpăra cereale la un preț mai mic.

Viorel Marin, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Industriilor de Morărit şi Panificaţie: “Problema legată de prețul pâinii nu depinde numai de prețul grâului. Depinde și de politica economică a statului. Or, la ora actuală (…) se vehiculează foarte multe variante de fiscalitate, de creștere de taxe. Numai dacă se crește TVA-ul asta înseamnă clar creștere de prețuri. (…) Suntem într-o situație în care chiar nu știe nimeni efectiv ce va fi”.

Prețul pâinii a crescut în ultima perioadă. De exemplu, în aprilie, pâinea era mai scumpă în medie cu 5 procente, în comparație cu perioada similară a anului trecut, arată cele mai recente date ale Institutului Național de Statistică.

Brutarii spun că scumpirea pâinii din prima jumătate a anului e o consecință a costurilor mai mari cu forța de munca, după ce Guvernul a eliminat facilitățile fiscale din agricultură și industria alimentară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite