Reacții după meciul Cipru – România 2-2: arbitrul e de vină
Atitudinea jucătorilor, neatenția fundașilor centrali, dar și arbitrajul ostil sunt cauzele găsite de selecționerul Mircea Lucescu pentru ratarea victoriei tricolorilor la Nicosia.
„Trebuia să fie 3-0 pentru noi! Ușurința cu care am ajuns la finalizare ne-a făcut să ne relaxăm. Nu-mi explic cum a pătruns Kastanos printre 3-4 jucători (la golul de 1-2, n.r.). Asta i-a adus pe ei în joc. Cu curaj și dăruire, dar și multe faulturi, cu un arbitraj care nu ne-a mai lăsat să atacăm. Întorcea jocul împotriva noastră. Lucrurile au stat în felul ăsta…”, a opinat Mircea Lucescu.
Antrenorul echipei naționale nu-și explică delăsarea jucătorilor români în repriza secundă, când ciprioții au reușit să egaleze. „În prima repriză am făcut ce trebuia. În repriza a doua parcă le-au înghețat picioarele, mai ales fundașilor centrali. Le-a dat lor șansa să iasă la pressing. O bună echipă începe cu o bună apărare. Totul pornește de la portar și fundași. Azi nu au fost siguri. Știm că 30-40 de minute ciprioții nu au contat. Apoi au început greșelile, care la acest nivel nu trebuie să existe. Au profitat de un arbitraj permisiv pentru faulturile lor. E o lecție despre agresivitate. Dacă nu ai dorința de a câștiga duelurile directe, e greu de jucat. Am avut un început de meci excelent. Nu că trebuia să vină al treilea gol, unde Man trebuia să dribleze ușor portarul și să marcheze, dar am mai avut vreo 2-3 ocazii bune”.
Chiar dacă șansele tricolorilor de calificare din grupa H au devenit mai mult teoretice, Mircea Lucescu rămâne optimist: „Mai sunt meciuri de jucat. Au fost mult prea pătrunși de necesitatea de a învinge, iar când ne-am văzut cu 2-0, am cedat jocul la mijlocul terenului. Se mai joacă, aici pot pierde și Bosnia și Austria”.
Întrebat cum a gândit schimbările în meciul de marți, în condițiile în care l-a „sacrificat” pe Dobre, unul dintre cei mai activi jucători în prima repriză, în detrimentul lui Man, de la greșeala căruia a plecat faza golului egalizator, Lucescu a explicat: „Sorescu e mijlocaș ofensiv, a intrat și Miculescu, a mai intrat Tănase. Nu schimbările au determinat rezultatul, ci atitudinea”.
O bucurie tristă
Autorul celor două goluri pentru România în partida cu Cipru, atacantul Denis Drăguș, crede că tricolorii încă mai au șanse să se califice la Cupa Mondială. El a admis că bucuria dublei de la Nicosia a fost umbrită de tristețea rezultatului: “Nu mă pot bucura pentru aceste goluri. E un gust amar când ești egalat de la 0-2. Am fost surprinși! A existat un moment psihologic pentru ei când au marcat golul de 2-1, au fost mai montați apoi. Pentru noi e dezamăgitor. Nu ne așteptam ca jocul să ia o astfel de întorsătură. Ei au intrat mai montați, nu ne așteptam”.
Drăguș a adăugat că el crede până la capăt în șansele de calificare. „Mai avem 3 meciuri de jucat. Îmi aduc aminte că și la 0-0 în Belarus a zis toată lumea că nu mai avem șanse, dar ne-am calificat de pe primul loc la Euro. Nu putem renunța așa de ușor. Cred că sunt perioade bune și mai puțin bune în viața oricărei echipe naționale sau de club, iar acum noi traversăm o perioadă proastă. Dar, cum spune și nea Mircea, trebuie să ținem capul sus. Nu e ușor, oricine vrea să dea maximum la echipa națională. Cât avem șanșe, vom lupta”.
Păstrat între buturi după gafa monumentală din partida cu Canada, Horațiu Moldovan nu-și explică nici el căderea echipei după 2-0. ”Ce mai putem spune după un astfel de rezultat? Suntem foarte dezamăgiți. Nu am cuvinte. Credeam că vom rezolva meciul din prima repriză, ca să nu mai existe dubii în partea a doua. Parcă am devenit altă echipă după 2-0. Ciprioții au preluat inițiativa, au jucat mai bine ca noi în repriza a doua. Să fim realiști! Ei au avut ocazii și după 2-2”.
Întrebat dacă n-ar fi o strategie mai bună ca România să se concentreze pe barajul pe care naționala îl are garantat după rezultatele din Liga Națiunilor, portarul lui Oviedo a răspuns: ”Așa era și în campania trecută, când părea că totul e terminat și am încheiat grupa pe primul loc. Tot noi trebuie să o scoatem la capăt, câtă vreme mai sunt șanse matematice. Iar apoi, da, mai avem barajul”.

