Echipa de fotbal a lumii, din toate timpurile, reunită în centrul Bucureștiului
Maradona, Pele, Roberto Carlos, Mircea Lucescu, Hagi… Pe toți îi puteți întâlni în centrul Bucureștiului, în Palatul Cesianu-Racoviță, într-o impresionantă colecție de tricouri care poartă semnăturile acestor jucători, și ale multor altora. Federația Română de Fotbal susține astfel un proiect caritabil pentru crearea unui muzeu al memoriei sportului.
Colecţia susținută de Federația Română de Fotbal cuprinde peste 200 de tricouri semnate de fotbalişti care au făcut istorie prin talentul și prin golurile lor.
Aurel Țicleanu, fost fotbalist: “Ideea mi se pare extraordinară. Adică într-un palat așa frumos să aduci tricoruile echipei naționale. Felicitări celor care au făcut acest lucru. Le mulțumesc pentru invitație. Vin și eu să ajut. România a însemnat ceva în lume, nu numai în Europa, în lume. Important e că am aviut și am stat la masă oricând, în toate domeniile, și în cultură, și în sport”.
Miodrag Belodedici, fost fotbalist: „Sportul îți dă o disciplină și un caracter așa, mai aparte. Trebuia să stăm în cantonament….Țin minte și când am jucat la echipa națională de juniori . Acolo am întâlnit-o pe Nadia Comăneci, l-am văzut pe Ivan Patzaichin. Ne uităm la ei ca la icoane, așa”.
Ideea unui muzeu al memoriei sporturilor a apărut încă de la începutul anilor 90 și aparține unui pasionat colecționar.
Radu Simionescu, colecționar: „A început undeva în 1994, după meciurile României de la Mondialul din America. Însumează acel vis pe care sperăm să-l transformăm în realitate. Ar fi un reper și pentru colecționari, pentru că ar fi o locație unde s-ar putea întâlni”.
Două treimi din banii obținuți în urma licitației din 21 mai vor sprijini memoria sportului mondial. Un muzeu care va fi înființat în Ploiești, în 2027, și care va cuprinde peste 30.000 de obiecte.
Uriașa colecție de tricouri poate fi vizitată gratuit, până în 21 mai, la Palatul Cesianu-Racoviță.

