Războiul tarifelor continuă: Trump amenință China, UE reacționează cu măsuri proprii: Tarife de 25% pentru importuri americane, dar cruță whiskey-ul
Mingea este astăzi în terenul Chinei în problema tarifelor vamale. Într-o tiradă online, Donald Trump a ameninţat cu o suplimentare de 50% a taxelor dacă Beijingul nu retrage rapid tarifele de 34% impuse produselor americane, ca răspuns la măsura similară a noii administraţii de la Washington.
Ambasada Chinei a avertizat că nu aceasta este maniera corectă de a trata subiectul.
Lovită deja de tarifele pentru aluminiu, oţel şi maşini, Uniunea Europeană încearcă să evite o escaladare a tensiunii.
Iese la iveală că Bruxelles-ul a oferit Statelor Unite încă de acum o lună, înainte că Washingtonul să treacă la anunţul măsurilor radicale pentru principalii săi parteneri comerciali, un acord tarifar reciproc zero pentru automobile și pentru o serie de industriale. Printre acestea: produse farmaceutice, cauciuc şi utilaje.
SUA consideră TVA-ul o barieră comercială
Comisarul pentru comerţ, vicepreședinte al Comisiei europene, a dezvăluit că a trebuit să explice părţii americane cum funcționează TVA-ul, o taxă pe care Statele Unite nu o au și pe care o consideră barieră comercială.
Deși rămânem deschişi negocierilor și le preferăm cu tărie, nu vom aștepta la nesfârșit, a avertizat Bruxelles-ul.
Aseară, Comisia a propus tarife de 25% pentru o serie de importuri americane, dar nu şi pentru whiskey, un produs care l-a interesat în mod special pe Trump în cadrul acestei încleştări comerciale.
Bogdan Ivan, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului: O poziție unitară în numele UE, nu vorbim pe persoană fizică, vorbim împreună cu celelalte state membre în raport cu SUA, pe de o parte, pe de altă parte vorbim de o poziție echilibrată, de dialog, și în același timp de o poziție fermă.

