Războiul dronelor. Iran folosește din greu Shahed, americanii au utilizat în premieră dronele Lucas
SUA și Israel au în apropierea Iranului sute de avioane performante, care lansează în valuri bombe ghidate. Pentagonul a trimis două portavioane, însoțite de multe nave de luptă, inclusiv submarine nucleare. În plus, sunt baze militare americane în mai toate țările din Golf. Interesant este că Statele Unite au utilizat, în premieră, dronele kamikaze LUCAS, un model inspirat din binecunoscutele drone iraniene Shahed -136, folosite și de ruși în Ucraina.
Aceste drone Shahed sunt acum utilizate masiv de Teheran, în loviturile din alte țări din Orientul Mijlociu, deși iranienii au și ei la dispoziție rachete balistice care pot lovi la distanțe foarte mari. Analiștii militari spun că este o tactică: aparatele fără pilot nu sunt scumpe, pot fi lansate în roiurisi, în unele cazuri, sunt destul de complicat de detectat și doborât. În plus, consumă muniţia apărării antiaeriene.
În multe din imaginile cu atacurile venite din Orientul Mijlociu apare drona Shahed 136. Se pare că un astfel de aparat fără pilot a lovit în Bahrain cartierul general al Flotei a Cincea Americane.
Cmdr.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: Armata iraniană are în dotare arme mult mai precise, dar și mai scumpe. Potrivit Reuters, Teheranul are cel mai mare stoc de rachete balistice din Orientul Mijlociu. Numărul este însă imposibil de stabilit cu exactitate. Foarte multe, de ordinul sutelor, au fost lansate spre Israel, anul trecut, în timpul războiului de 12 zile. Potrivit unui think tank american, multe dintre rachetele iraniene pot lovi lejer ținte aflate la 1000-2000 de km.
Gl.(r.) Virgil Bălăceanu, analist militar: Este posibil că Teheranul să lanseze mai puține rachete balistice și pentru că israelienii au reușit anul trecut să distrugă multe lansatoare. Institutul pentru Studiul Războiului estima că în timpului războiului de 12 zile, Iranul ar fi putut pierde cam o treime din instalațiile de lansare.

